Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 16 stycznia 2020 r., sygn. III SAB/Kr 132/18

Administracyjne postępowanie; Cudzoziemcy

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Janusz Kasprzycki (spr.) Sędziowie: WSA Hanna Knysiak-Sudyka NSA Krystyna Kutzner po rozpoznaniu w dniu 16 stycznia 2020 r. na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym sprawy ze skargi A. C. na przewlekłe prowadzenie przez Wojewodę postępowania w przedmiocie udzielenia zezwolenia na pobyt czasowy 1. przyznaje od Wojewody na rzecz skarżącego A. C. kwotę 200 (dwieście) złotych; 2. przyznaje adwokatowi M. Z., wykonującemu zawód w Kancelarii Adwokackiej przy ul. [...] w K. ze środków Skarbu Państwa - Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie kwotę 120 (sto dwadzieścia) złotych tytułem wynagrodzenia za sporządzenie skargi kasacyjnej, podwyższoną o obowiązującą stawkę podatku od towarów i usług.

Uzasadnienie

A. C. (dalej zwany skarżącym) złożył do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie skargę na przewlekłe prowadzenie postępowania przez Wojewodę w sprawie z wniosku z dnia 22 maja 2014 r. o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Skarżący wniósł o stwierdzenie przewlekłości postępowania, stwierdzenie, że przewlekłość miała miejsce z rażącym naruszeniem prawa, zasądzenie na rzecz skarżącego od Wojewody sumy pieniężnej w wysokości połowy kwoty określonej w art. 154 § 6 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. jedn., Dz. U. z 2019 r., poz. 2325), zarządzenie od organu pierwszej instancji wyjaśnienia przyczyn i ustalenia osób winnych niezałatwienia sprawy w terminie.

Zdaniem skarżącego, w przedmiotowej sprawie miała miejsce bezczynność trwająca od 15 lipca 2015 r. do marca 2016 r., która nie była incydentalna lecz celowa i planowana z góry. Podał, że organ miał na celu rozbicie małżeństwa skarżącego i uniemożliwienie mu prowadzenia życia prywatnego i rodzinnego, co miało doprowadzić do wyjazdu skarżącego z Polski. W dalszej części skargi przedstawił przebieg postępowania administracyjnego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00