Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 13 stycznia 2020 r., sygn. III SA/Gl 808/19

Inne

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Małgorzata Jużków, Sędziowie Sędzia WSA Magdalena Jankiewicz, Sędzia WSA Marzanna Sałuda (spr.), Protokolant specjalista Ewa Olender, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 8 stycznia 2020 r. sprawy ze skargi Z.M. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w K. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] r., nr [...] Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Katowicach, po rozpatrzeniu odwołania Z. M. - dalej strona, skarżąca- na podstawie art. 233 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2019 r., poz. 900), a także na podstawie przepisów ustawy z dnia 19 listopada 2009r. o grach hazardowych {Dz. U. z 2019 r., poz. 847), po rozpatrzeniu odwołania z dnia 28 kwietnia 2017 r. od decyzji Naczelnika Śląskiego Urzędu Celno-Skarbowego w K. z dnia [...] r., znak [...], wymierzającej skarżącej M. karę pieniężną z tytułu urządzania gier na automatach poza kasynem gry w kwocie 24.000 zł utrzymał w mocy sporną decyzję.

Powyższe rozstrzygnięcie zostało wydane w oparciu o następujące okoliczności faktyczne i prawne.

W dniu 9.11.2015 r. funkcjonariusze celni Urzędu Celnego w C. przeprowadzili czynności procesowe w lokalu "A" znajdującym się w Z. przy ul. [...] nr [...], w którym działalność gospodarczą prowadziła skarżącej, gdzie stwierdzono dwa włączone do sieci elektrycznej i internetowej urządzenia o nazwie [...] bez oznaczeń, które swoim wyglądem przypominały automaty do gier eksploatowane w kasynach gry.

Funkcjonariusze celni przeprowadzili na urządzeniach eksperyment procesowy, w wyniku którego ustalono, że gry na ww. urządzeniach spełniają definicję gier na automatach w rozumieniu przepisów ustawy o grach hazardowych. Urządzenia oferowały aplikacje do wyboru gry typu bębnowego. W celu rozpoczęcia gier urządzenia należało zasilić środkami pieniężnymi. Wpłacone kwoty zamieniane były na punkty wyświetlane na liczniku credit wg przelicznika 1 zł = 1 punkt kredytowy. Rozgrywanie gier polegało na wyborze dostępnej aplikacji gry, ustalenia stawkę za jedną grę, a następnie naciśnięcie odpowiedniego przycisku, wskutek czego uruchamiały się symulatory bębnów z różnymi symbolami (owoce, cyfry), które bez ingerencji gracza układały i zatrzymywały się samoczynnie w losowo wybranej konfiguracji z jednoczesnym odjęciem punktów (ustalonej stawki za grę) z licznika Credit. W trakcie rozgrywania kolejnych gier nie udało się wpłynąć na układ symboli pojawiających się na ekranie, gdyż symulatory bębnów zatrzymywały się w dowolnym momencie, w ułożeniu niezależnym od umiejętności, zręczności czy refleksu gracza. Tempo obrotu symulatorów bębnów, a w konsekwencji szybkość przesuwania się umieszczonych na nich symboli graficznych nie pozwalał na ich identyfikację przez grającego. Gry rozgrywano również formie automatycznego trybu rozgrywanie gier (pobieranie kredytów z licznika, wprawianie w ruch bębnów oraz ich zatrzymywanie w dowolnej konfiguracji, dopisywanie punktów do liczników następowało bez udziału gracza). W trakcie gier kontrolnych uzyskano wygraną pieniężną oraz wygrane rzeczowe w postaci kredytów, które pozwalały na gry bez konieczności wpłaty stawki za udział w grze, a także dawały możliwość rozpoczęcia nowej gry przez wykorzystanie wygranej rzeczowej uzyskanej w poprzedniej grze.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00