Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 4 grudnia 2019 r., sygn. I SA/Wr 651/19

Podatkowe postępowanie

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Marta Semiczek (sprawozdawca), Sędziowie sędzia WSA Dagmara Dominik-Ogińska, sędzia WSA Anetta Makowska-Hrycyk, Protokolant Referent Paweł Poźniak, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 26 listopada 2019 r. przy udziale sprawy ze skargi J. K. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej we W. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług za miesiące od stycznia do lipca 2012 r. I. uchyla zaskarżoną decyzję; II. zasądza na rzecz strony skarżącej od Dyrektora Izby Administracji Skarbowej 20 670 (dwadzieścia tysięcy sześćset siedemdziesiąt) zł tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją Dyrektora Izby Administracji Skarbowej utrzyma w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego W.-[...] z dnia [...] 2017 r. nr [...] określającą J. K. zobowiązanie podatkowe w podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące 2012r.

Organ I instancji stwierdził, iż transakcje udokumentowane fakturami VAT wystawionymi przez spółkę z o.o. "A" na rzecz "B" J. K. w rzeczywistości nie zostały zrealizowane, gdyż spółka z o.o. "A" nie dysponowała towarem jak właściciel, zatem nie mogła dokonywać dalszej jego odsprzedaży. Organ I instancji uznał, że firma "B" J. K. w okresie od stycznia 2012 r. do lipca 2012 r. uczestniczyła w fikcyjnym obrocie brykietem z trocin oraz brykietem ze słomy, pełniąc rolę brokera. Uznał też, że rola firmy "B" J. K. sprowadzała się do przyjmowania od spółki z o.o. "A" faktur VAT na towar i wystawiania na ten sam towar faktur VAT czeskim podmiotom ("C" s.r.o. i "D" s.r.o) oraz otrzymywania i dokonywania przelewów, wyłącznie w celu uzyskania korzyści podatkowych.

W ocenie organu Podatnik miał świadomego uczestnictwa w sztucznym łańcuchu transakcji pomiędzy swoją firmą a spółką z o.o. "A", wynikiem czego było uzyskanie korzyści majątkowych w postaci obniżenia podatku należnego (w okresie styczeń 2012 r. - lipiec 2012 r.) oraz uzyskanie nienależnego zwrotu podatku VAT w miesiącu lipcu 2012 r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00