Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 20 grudnia 2019 r., sygn. I SA/Wr 684/19

Podatek od towarów i usług

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Marta Semiczek, Sędzia WSA Katarzyna Radom, Sędziowie: Sędzia WSA Jadwiga Danuta Mróz (sprawozdawca), Protokolant: Starszy specjalista- Edyta Luniak, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 18 grudnia 2019 roku sprawy ze skargi: Gmina S. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej we W. z dnia [...] r. Nr [...] w przedmiocie: podatek od towarów i usług za luty 2018 rok I. uchyla zaskarżoną decyzję; II. zasądza od Dyrektora Izby Administracji Skarbowej we W. na rzecz Gminy S. kwotę 6.984,00 (sześć tysięcy dziewięćset osiemdziesiąt cztery) złote tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi Gminy S. (dalej: Gmina, Strona, Skarżąca) jest decyzja Dyrektora Izby Administracji Skarbowej we W. (dalej: Dyrektor IAS, organ odwoławczy) z [...] czerwca 2019 r. nr [...] utrzymująca w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego w L. (dalej: Naczelnik US) z [...] grudnia 2018 r. nr [...] w przedmiocie rozliczenia podatku od towarów i usług za luty 2018 roku.

Z przyjętego do rozstrzygnięcia stanu faktycznego sprawy wynika, że Naczelnik Urzędu Skarbowego w L. (dalej: organ I instancji lub Naczelnik US) zakwestionował złożoną deklarację VAT - 7 za luty 2018 r. W przeprowadzonym postępowaniu podatkowym organ uznał, że Gmina prawidłowo ewidencjonowała sprzedaż i podatek należny - poprawnie więc ustaliła obowiązek podatkowy zgodnie z art. 19a ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2016 r., poz. 710 ze zm. - dalej: ustawa o VAT). W zakresie zakupów i podatku naliczonego Gmina zaewidencjonowała między innymi faktury związane z:

- utrzymaniem świetlic, rozbudową i remontem świetlicy w R,, Z., P. i P., oraz

- utrzymaniem obiektu sportowego w S. przy ul. [...].

W ocenie organu podatkowego I instancji, Gmina nabywała towary i usługi wykorzystywane zarówno do celów wykonywanej działalności gospodarczej, jak i do celów innych niż działalność gospodarcza. Warunkiem uzyskania prawa do odliczenia podatku VAT, jak wskazał organ podatkowy, jest związek dokonanych zakupów towarów i usług ze sprzedażą opodatkowaną. W przypadku faktur związanych z utrzymaniem obiektu sportowego w S. przy ul. [...] organ nie stwierdził związku zakupów ze sprzedażą opodatkowaną, stąd zakwestionował prawo do odliczenia podatku naliczonego z tych faktur. Uznał, że przyjmując do rozliczenia podatek naliczony z tych faktur Gmina naruszyła art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, w wyniku czego zawyżyła podatek naliczony z tego tytułu o kwotę 1.384,84 zł.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00