Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 5 grudnia 2019 r., sygn. III SAB/Wr 960/19

Administracyjne postępowanie

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: sędzia WSA Daria Gawlak - Nowakowska Sędziowie: sędzia WSA Anetta Makowska - Hrycyk sędzia WSA Maria Tkacz - Rutkowska (sprawozdawca) po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 5 grudnia 2019 r. sprawy ze skargi O. G. reprezentowanej przez przedstawiciela ustawowego M. G. na przewlekłe prowadzenie postępowania przez Wojewodę D. w przedmiocie udzielenia zezwolenia na pobyt czasowy I. stwierdza, że Wojewoda D. przewlekle prowadzi postępowanie w sprawie z wniosku skarżącej; II. stwierdza, że przewlekłe prowadzenie postępowania przez Wojewodę D. miało miejsce z rażącym naruszeniem prawa; III. zobowiązuje Wojewodę D. do załatwienia sprawy w terminie 14 dni od otrzymania odpisu prawomocnego wyroku wraz z aktami sprawy; IV. przyznaje od Wojewody D. na rzecz skarżącego sumę pieniężną w kwocie 1.000 (jeden tysiąc) złotych; V. zasądza od Wojewody D. na rzecz skarżącej kwotę 597 (pięćset dziewięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi z 9 sierpnia 2019 r. (wpływ do organu administracji 13.08.2019 r.) jest przewlekłość prowadzonego przez Wojewodę D. postępowania w sprawie wniosku O. G. reprezentowanej przez przedstawiciela ustawowego M. G. z 31 grudnia 2018 r. o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy.

Jak wynika z akt sprawy przedstawiciel ustawowy O. G. obywatelki U. (dalej: Skarżąca, Strona) pismem z 27 grudnia 2018 r. (wpływ do organu administracji 31.12.2018 r.) wystąpił do Wojewody D. o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy w Polsce. Wśród załączonych do wniosku dokumentów znajdują się kserokopia paszportu, skróconego odpisu aktu urodzenia, powiadomienie o nadaniu numeru PESEL, zaświadczenie o zameldowaniu na pobyt czasowy.

Pełnomocnik Strony 14 maja 2019 r. wniósł ponaglenie (pismo z dnia 6.05.2019 r.) wskazując, że od dnia złożenie przez przedstawiciela ustawowego Strony wniosku o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy, tj. od 31 grudnia 2018 r. sprawa nie tylko nie została załatwiona, ale brak nawet informacji o wszczęciu postępowania w sprawie. Bezczynność i przewlekłe działanie organu administracji uniemożliwia Stronie realizację planów zawodowych i rodzinnych. Wniósł o szybkie rozpatrzenie sprawy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00