Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 18 grudnia 2019 r., sygn. VI SA/Wa 1452/19

Kara administracyjna

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Henryka Lewandowska-Kuraszkiewicz Sędziowie Sędzia WSA Grażyna Śliwińska Sędzia WSA Joanna Wegner (spr.) Protokolant ref. staż. Agata Rosiak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 18 grudnia 2019 r. sprawy ze skargi T. S.A. z siedzibą w [...] na decyzję Ministra Przedsiębiorczości i Technologii (obecnie: Ministra Rozwoju) z dnia [...] kwietnia 2019 r. nr [...] w przedmiocie nałożenia kary pieniężnej oddala skargę

Uzasadnienie

Decyzją z [...] kwietnia 2019 r. nr [...] Minister Przedsiębiorczości i Technologii na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 w związku z art. 127 § 3 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2017 r. poz. 1257. ze zm.) - zwanej dalej "k.p.a." utrzymał w mocy decyzję tego samego organu z [...] grudnia 2018 r. nakładającą na T. S. A. dwóch kar pieniężnych: 60 000 złotych na podstawie art. 37b w związku z art. 25 ust. 1 ustawy z 29 listopada 2000 r. o obrocie z zagranicą towarami, technologiami i usługami o znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa państwa, a także dla utrzymania międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa (Dz. U. z 2017 r., poz. 1050 ze zm.) - zwanej dalej "ustawą o obrocie z zagranicą" oraz 80 000 złotych na podstawie art. 38 tej ustawy.

Decyzja została wydana w następujących okolicznościach sprawy.

W 2018 r. w skarżącej spółce przeprowadzono kontrolę obrotu z zagranicą towarów o znaczeniu strategicznym, która wykazała fakt prowadzenia takiego obrotu oraz nieprawidłowości w jego ewidencjonowaniu. Ustalono, że [...] maja 2015 r. spółka zawarła z Królestwem Belgii umowę sprzedaży 27 sztuk czołgów [...], a następnie dokonała transferu wewnątrzunijnego tych czołgów na terytorium Polski. Następnie dokonała wywozu tych zdemilitaryzowanych już czołgów poza granice Polski. Stwierdzono, że pomimo spoczywającego na skarżącym obowiązku uzyskania od właściwych organów Republiki Federalnej Niemiec zezwolenia na dalszą sprzedaż i wywóz z Rzeczypospolitej Polskiej nabytych czołgów, nie on poinformował o tym polskiego organu kontroli obrotu. Nie ujawnił on również w księdze ewidencyjnej przywozu do kraju i nabycia tych czołgów jako towarów o znaczeniu strategicznym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00