Wyrok WSA w Warszawie z dnia 4 grudnia 2019 r., sygn. II SAB/Wa 531/19
Dostęp do informacji publicznej
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Janusz Walawski, Sędzia WSA Iwona Maciejuk (spr.), Asesor WSA Karolina Kisielewicz, po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 4 grudnia 2019 r. sprawy ze skargi Stowarzyszenia [...] z siedzibą w W. na bezczynność partii politycznej Prawo i Sprawiedliwość w przedmiocie rozpoznania wniosku z dnia [...] czerwca 2019 r. o udostępnienie informacji publicznej 1. zobowiązuje partię polityczną Prawo i Sprawiedliwość do rozpoznania pkt. 2 wniosku z dnia [...] czerwca 2019 r. o udostępnienie informacji publicznej, w terminie 14 dni od daty doręczenia prawomocnego wyroku wraz z aktami sprawy; 2. stwierdza, że bezczynność partii politycznej Prawo i Sprawiedliwość w rozpoznaniu pkt. 2 wniosku z dnia [...] czerwca 2019 r. nie miała miejsca z rażącym naruszeniem prawa; 3. oddala skargę w pozostałym zakresie; 4. zasądza od partii politycznej Prawo i Sprawiedliwość na rzecz Stowarzyszenia [...] z siedzibą w W. kwotę 100 (sto) złotych, tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Stowarzyszenie [...] wnioskiem z dnia
[...] czerwca 2019 r. zwróciło się do partii politycznej [...] z siedzibą w [...] o udostępnienie informacji publicznej w postaci: 1. historii rachunków bankowych partii z okresu od [...] stycznia 2019 r. do [...] maja 2019 r. w formie przeszukiwalnej, 2. informacji o tym, czy w powyższym okresie miały miejsce wydatki lub wpływy do kasy partii, a jeśli tak - informacji o tym, w jakiej kwocie i od kogo/na czyją rzecz. Wnioskodawca wniósł o przesłanie informacji w formie elektronicznej na podany adres e-mail.
Pismem z dnia [...] czerwca 2016 r. partia polityczna [...] poinformowała wnioskodawcę, że wnioskowane informacje nie stanowią informacji publicznych. Przywołano pogląd wyrażony w wyroku WSA w Lublinie z dnia 28 grudnia 2016 r. sygn. akt II SAB/Lu 183/16 oraz w wyroku WSA w Warszawie z dnia 12 stycznia 2018 r. sygn.. akt II SAB/Wa 415/17. Partia polityczna wskazała m.in., że historia rachunku bankowego, czy też wpłat kasowych nie stanowi informacji publicznej. Informacje takie nie zawierają danych o sprawach publicznych, tylko zapis pewnych czynności dokonywanych w ramach umowy z bankiem.