Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 11 grudnia 2019 r., sygn. VI SA/Wa 1609/19

Własność przemysłowa

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jakub Linkowski Sędziowie Sędzia WSA Dorota Dziedzic-Chojnacka Sędzia WSA Danuta Szydłowska (spr.) Protokolant st. spec. Patrycja Kumicz po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 27 listopada 2019 r. sprawy ze skargi Z. S.A. z siedzibą w S. na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia [...] marca 2019 r. nr [...] w przedmiocie unieważnienia prawa ochronnego oddala skargę

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia [...] marca 2019 r. Urząd Patentowy Rzeczpospolitej Polskiej po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 28 lutego 2019 roku sprawy z wniosku W.S.A. z siedzibą w K. o unieważnienie prawa ochronnego na znak towarowy MICHAŁKI o numerze [...] udzielonego na rzecz Z. S.A. z siedzibą w S., na podstawie art. 31 oraz art. 8 pkt 1 ustawy z dnia 31 stycznia 1985 r. o znakach towarowych (Dz. U. z 1985 r., Nr 5 poz. 17 ze zm.) w związku z art. 315 ust. 3 ustawy z dnia 30 czerwca 2000 roku Prawo własności przemysłowej [tekst jednolity: Dz. U. z 2017 r., poz. 776), a także art. 98 k.p.c. w związku z art. 256 ust. 2 p.w.p. orzekł o unieważnieniu prawa ochronnego na znak towarowy MICHAŁKI o numerze [...] oraz przyznał wnioskodawcy zwrot kosztów postępowania w sprawie.

Uzasadniając swoje stanowisko w sprawie organ wyjaśnił, że w dniu 15 maja 2017 r. wpłynął wniosek W. S.A. z siedzibą w K. o unieważnienie prawa ochronnego na znak towarowy MICHAŁKI o numerze [...] udzielonego na rzecz Z. SA. z siedzibą w S. przeznaczony do oznaczania cukierków czekoladowych zawartych w klasie 30 Międzynarodowej Klasyfikacji Towarów i Usług.

Wnioskodawca wskazał jako podstawę prawną wniosku art. 7 ust. 1 i ust. 2 oraz art. 8 pkt 1 w związku z art. 31 ustawy z dnia 31 stycznia 1985 r. o znakach towarowych (Dz. U. z 1985 r., Nr 5 poz. 17 ze zm.). Podniósł, że od dnia 22 grudnia 1995 r. był uprawnionym do prawa ochronnego na znak towarowy MICHAŁKI ZAMKOWE, który służył m.in. do oznaczania wyrobów czekoladowych, w tym cukierków czekoladowych oraz wyrobów czekoladowych na bazie orzeszków. Znak ten, z powodu nieużywania, został wygaszony na podstawie art. 169 ust. 1 pkt 1 ustawy Prawo własności przemysłowej jednakże wnioskodawca dalej korzysta z ochrony znaku towarowego MICHAŁKI KOKOSOWE o numerze [...] oraz trzech znaków towarowych UE: MICHAŁKI ZAMKOWE o numerze [...], MICHAŁKI KLASYCZNE o numerze [...] i MICHAŁKI KLASYCZNE o numerze [...], przeznaczone do oznaczania m.in. wyrobów cukierniczych i czekoladowych. W latach 2010-2013 dokonał zgłoszeń kolejnych kilkunastu znaków towarowych zawierających słowo "michałki". Postępowania w tych sprawach zostały zawieszone do czasu rozstrzygnięcia toczących się spraw o unieważnienie prawa ochronnego na znak towarowy MICHAŁKI o numerze [...].

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00