Wyrok WSA w Warszawie z dnia 20 grudnia 2019 r., sygn. VI SA/Wa 2013/19
Uprawnienia do wykonywania zawodu
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Joanna Wegner Sędziowie Sędzia WSA Agnieszka Łąpieś-Rosińska Sędzia WSA Grzegorz Nowecki (spr.) Protokolant sekr. sąd. Katarzyna Bytner po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 20 grudnia 2019 r. sprawy ze skargi D. S. na decyzję Komendanta Głównego Policji z dnia [...] czerwca 2019 r. nr [...] w przedmiocie skreślenia z listy kwalifikowanych pracowników ochrony fizycznej oddala skargę
Uzasadnienie
Komendant Główny Policji (dalej "organ II instancji"), decyzją z dnia [...] czerwca 2019 r. nr [...], wydaną na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 i art. 268a k.p.a. oraz art. 29 ust. 6 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 22 sierpnia 1997 r. o ochronie osób i mienia (Dz.U. z 2017 r., poz. 2213 ze zm.) - po rozpatrzeniu odwołania D. S. ("skarżący") - utrzymał w mocy decyzję Komendanta Wojewódzkiego Policji w G. (dalej "organ I Instancji") z dnia [...] stycznia 2019 r. nr [...] orzekającej o skreśleniu skarżącego z listy kwalifikowanych pracowników ochrony fizycznej.
Do wydania niniejszej decyzji doszło w następującym stanie faktycznym i prawnym:
Komendant Wojewódzki Policji w G. otrzymał akt oskarżenia przeciwko skarżącemu, oskarżonego o to, że w dniu 17 stycznia 2016 r., w G. jako pracownik ochrony wpisany na listę kwalifikowanych pracowników ochrony fizycznej, wykonujący zadania ochrony na rzecz przedsiębiorcy, przekroczył uprawnienia przy wykonywaniu zadań związanych z zabezpieczeniem imprezy w klubie "A." w G., w ten sposób, że użył środków przymusu bezpośredniego tj. siły fizycznej w postaci techniki obezwładniania z naruszeniem art. 36 ust.1 pkt 4 lit. a ustawy z dnia 22 sierpnia 1997r. o ochronie osób i mienia (Dz.U. z 2017 r. poz 2213), obezwładniając w ten sposób pokrzywdzonego, a następnie poprzez wypuszczenie go z rąk doprowadził do upadku i uderzenia głową o betonowe podłoże, przez co spowodował u niego obrażenia w postaci stłuczenia głowy, złamania kości czaszki i twarzoczaszki powodując naruszenie czynności narządu ciała - ruchu - na czas dłuższy niż siedem dni, naruszając w ten sposób dobro osobiste pokrzywdzonego w postaci jego zdrowia tj. o przestępstwo z art. 157 § 1 kk w zb. z art. 50 ustawy o ochronie osób i mienia w zw. z art.11 § 2 kk.