Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 18 grudnia 2019 r., sygn. II SA/Rz 1010/19

Administracyjne postępowanie; Wywłaszczanie nieruchomości

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący SNSA Stanisław Śliwa /spr./ Sędziowie NSA Małgorzata Wolska WSA Piotr Godlewski po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 18 grudnia 2019 r. sprawy ze skargi D. G. na postanowienie Wojewody z dnia [...] lipca 2019 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie o ustalenie odszkodowania za ograniczenia prawa własności nieruchomości I. uchyla zaskarżone postanowienie i postanowienie Prezydenta Miasta z dnia [...] kwietnia 2019 r. nr [...]; II. zasądza od Wojewody na rzecz skarżącej D. G. kwotę 597 zł /słownie: pięćset dziewięćdziesiąt siedem złotych/ tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Skarżonym postanowieniem z dnia [...] lipca 2019 r. nr [...] Wojewoda [...] utrzymał w mocy postanowienie Prezydenta Miasta [...] z dnia [...] kwietnia 2019 r. nr [...] o odmowie wszczęcia postępowania dotyczącego ustalenia odszkodowania z tytułu ograniczenia prawa własności nieruchomości, w podstawie prawnej powołując art. 124 § 2, art. 127 § 2, art. 138 § 1 pkt 1 w zw. z art. 144 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2018 r., poz. 2096 ze zm.), zwanej dalej "K.p.a."

We wniosku z dnia 16 lutego 2018 r. D. G. zwróciła się do Starosty [...] o wszczęcie postępowania mającego na celu ustalenie i wypłatę odszkodowania z tytułu ograniczenia prawa własności nieruchomości - działki nr 3943 obr. [...] na podstawie decyzji Naczelnika Gminy [...] z dnia 26 marca 1982 r. [...] zezwalającej Zakładowi Energetycznemu w [....] na wejście w teren celem budowy linii energetycznej.

Odmawiając wszczęcia takiego postępowania, wymienionym postanowieniem z dnia [...] kwietnia 2019 r., Prezydent Miasta [...] wskazał, że roszczenie wnioskodawczyni było już przedmiotem rozpoznania przez organy I i II instancji, a w związku z zapadłymi w tej kwestii decyzjami tj. Prezydenta Miasta [...] z dnia [...] listopada 2016 r. (nr [...]) oraz utrzymującą ją w mocy decyzją Wojewody [...] z dnia [...] marca 2017 r. nr [...], sprawa została ostatecznie zakończona. Organ wskazał na wysuniętą we wniosku okoliczność w postaci zawarcia w dniu 19 września 2017 r. pomiędzy J. G. tj. właścicielką nieruchomości w chwili wywłaszczenia a D. G. umowy cesji wierzytelności, w tym dochodzenia prawa do odszkodowania w związku z posadowieniem linii energetycznej na działce nr 3943 obr. [...]. Prezydent podniósł, że roszczenie o odszkodowanie za wywłaszczoną nieruchomość nie jest skuteczne względem każdego właściciela nieruchomości, bowiem nie ma charakteru roszczenia obciążającego nieruchomość i niedopuszczalne jest domaganie się odszkodowania przez każdego z kolejnych nabywców nieruchomości, bowiem prawo takie nie wynika z faktu nabycia konkretnej nieruchomości, ale wstąpienia w ogół praw i obowiązków zbywcy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00