Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 5 grudnia 2019 r., sygn. I SA/Po 344/19

Podatek od towarów i usług

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Izabela Kucznerowicz (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Karol Pawlicki Sędzia WSA Waldemar Inerowicz Protokolant: st. sekr. sąd. Joanna Świdłowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 28 listopada 2019 r. sprawy ze skargi [...] Spółka cywilna z siedzibą w [...] na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w [....] z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie nadwyżki podatku naliczonego nad należnym do zwrotu na rachunek bankowy w podatku od towarów i usług za marzec 2015 r. oddala skargę.

Uzasadnienie

Naczelnik [...] Urzędu Skarbowego w [...], decyzją z dnia [...] lipca 2018 r., określił [...] s.c. (dalej: spółka, skarżąca) nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym do zwrotu na rachunek bankowy w wysokości [...] zł.

W uzasadnieniu wydanej decyzji organ wskazał, że na podstawie zgromadzonych w toku postępowania podatkowego dowodów w postaci faktur, rejestrów sprzedaży i zakupu, dokumentów CMR, dokumentów WZ, wydruków z wyciągów bankowych, zeznań, oświadczeń oraz informacji i decyzji przekazanych przez inne organy skarbowego, organy kontroli skarbowej i celno-skarbowe lub zagraniczne organy podatkowego wysłaniu zapytaniu SC AC - ustalono, że skarżąca nie prowadziła faktycznej działalności gospodarczej pozorując wewnątrzwspólnotową dostawę towarów spożywczych do zagranicznych kontrahentów i wykazując podatek naliczony, związany z ww. fikcyjnymi transakcji, do zwrotu na rachunek bankowy. W ocenie organu, zebrany materiał wskazuje na celowe i świadomie uczestnictwo skarżącej w procederze tzw. karuzeli podatkowej, która mogła doprowadzić do uszczuplenia dochodów budżetu Państwa w kwocie [...]zł poprzez niesłuszne uzyskanie zwrotu podatku, nierozliczonego na wcześniejszym etapie przez inne podmioty.

Organ wskazał, że na podstawie materiału dowodowego ustalono, że podatnik uczestniczył w miesiącu marcu 2015 r. w 3 łańcuchach fikcyjnych dostaw. Zdaniem organu, celem transakcji, w których uczestniczyły - poza skarżącą - wymienione w decyzji podmioty, nie było osiągniecie zysku w wyniku czynności podejmowanych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej jako różnicy pomiędzy osiąganym przychodem o poniesionymi kosztami, lecz działania pozorne w celu uzyskania korzyści majątkowej poprzez odliczenie podatku naliczonego z fikcyjnych faktur, które na wcześniejszym etapie obrotu nie był zapłacony oraz nieuprawnione wykazanie w miesiącu marcu 2015 r. wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów ze stawką 0 % z jednoczesnym żądaniem zwrotu podatku od towarów i usług na rachunek bankowy. Postępowanie podatkowe wykazało, że łańcuch fakturowania artykułów spożywczych, ustalony w trakcie postępowania podatkowego, przebiegał według mechanizmu charakterystycznego dla oszustwa karuzelowego

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00