Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 18 grudnia 2019 r., sygn. II SA/Po 537/19

 

Dnia 18 grudnia 2019 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Wiesława Batorowicz (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Aleksandra Kiersnowska - Tylewicz Asesor WSA Jan Szuma Protokolant st. sekr. sąd. Edyta Rurarz - Kwietniewska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 18 grudnia 2019 roku sprawy ze skargi E. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] [...] kwietnia 2019 r. nr [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Burmistrza Miasta i Gminy [...] z dnia [...] listopada 2018 r. nr [...] [...], II. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego na rzecz skarżącej kwotę [...]zł ([...] złotych) tytułem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego.

Uzasadnienie

W dniu [...] listopada 2018 roku E. K. złożyła wniosek o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego na męża D. K..

Decyzją z dnia [...] listopada 2018 roku, nr [...] Kierownik Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w [...], działając na podstawie art. 104 Kodeksu postępowania administracyjnego (t.j. Dz. U. z 2018 roku, poz. 2096 ze zm.) art. 17 ust. 1 b, ust. 5 pkt 2 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz. U. z 2018 r. poz. 2220 ze zm.) odmówił przyznania E. K. ustalenia prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z opieką nad mężem - D. K.. Organ stwierdził, że wnioskodawczyni nie spełniła przesłanek określonych w art. 17 ust. 1b ustawie o świadczeniach rodzinnych ponieważ niepełnosprawność jej męża powstała po ukończeniu 18 roku życia to jest w dniu [...]w wieku 20 lat) oraz rok po ukończeniu nauki w szkole zawodowej (data ukończenia nauki [...] roku), a także fakt pozostawania osoby wymagającej opieki w związku małżeńskim.

W odwołaniu E. K. powołała się na wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 21 października 2014 r. (sygn. akt 38/13) w kwestii konstytucyjności art. 17 ust. 1 b ustawy oraz stanowiska sądów administracyjnych w kwestii prawa współmałżonków do pobierania świadczenia pielęgnacyjnego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00