Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Opolu z dnia 5 grudnia 2019 r., sygn. II SAB/Op 62/19

Dostęp do informacji publicznej

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Jerzy Krupiński Sędziowie Sędzia WSA Elżbieta Kmiecik Sędzia WSA Daria Sachanbińska (spr.) po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 5 grudnia 2019 r. sprawy ze skargi Stowarzyszenia A z siedzibą w [...] na bezczynność Prezesa Sądu Okręgowego w Opolu w przedmiocie udostępnienia informacji publicznej oddala skargę.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi wniesionej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu przez Stowarzyszenie A z siedzibą w [...] (zwane dalej skarżącym lub Stowarzyszeniem) jest bezczynność Prezesa Sądu Okręgowego w Opolu (zwanego dalej organem lub Prezesem Sądu) w sprawie udostępnienia informacji publicznej.

Skarga wniesiona została w następującym stanie faktycznym:

Wnioskiem z dnia 29 lipca 2019 r. (2 sierpnia 2019 r. - data wpływu do organu) Stowarzyszenie wystąpiło do Prezesa Sądu o udostępnienie informacji publicznej dotyczącej biegłego sądowego A. J. w zakresie przekazania kopii wszystkich postanowień sądu o przyznaniu biegłemu wynagrodzenia lub innych należności w latach 2015-2018. Alternatywnie Stowarzyszenie domagało się udostępnienia innych dokumentów, z których jasno wynika, w jakich sprawach biegły opiniował oraz jakie wynagrodzenie czy też inne należności otrzymywał.

W odpowiedzi na powyższy wniosek, pismem z dnia 6 sierpnia 2019 r., nr [...], Prezes Sądu poinformował skarżącego, że żądane informacje nie stanowią informacji publicznej w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz. U. z 2019 r. poz. 1429 - dopisek Sądu), zwanej dalej w skrócie: u.d.i.p. Prezes wskazał, że informacje te nie dotyczą działania sądu jako instytucji publicznej, a zmierzają do ustalenia informacji dotyczącej określonej osoby fizycznej i z tych powodów nie spełniają przesłanki przedmiotowej, która według u.d.i.p. zadecydowałaby o możliwości istnienia obowiązku udostępnienia informacji publicznej. Organ wyjaśnił też, że informacje, które dotyczą konkretnej osoby stanowią informację o charakterze prywatnym i pozostają poza zakresem spraw publicznych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00