Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 17 grudnia 2019 r., sygn. II SA/Ol 864/19

Gry losowe

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Tadeusz Lipiński (spr.) Sędziowie sędzia WSA Marzenna Glabas sędzia WSA Piotr Chybicki Protokolant sekretarz sądowy Marta Kudła po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 17 grudnia 2019 r. sprawy ze skargi A. P. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej z dnia "[...]", nr "[...]" w przedmiocie kary z tytułu urządzania gier hazardowych I. oddala skargę; II. przyznaje adwokatowi M. M. od Skarbu Państwa - Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie kwotę 192 zł (słownie: sto dziewięćdziesiąt dwa złote), tytułem wynagrodzenia kuratora ustanowionego dla osoby nieznanej z miejsca pobytu.

Uzasadnienie

Decyzją z "[...]"r. Naczelnik W. Urzędu Celno-Skarbowego "[...]" (dalej: organ pierwszej instancji) nałożył na A.P. (dalej: skarżący) karę pieniężną w wysokości 36.000 zł z tytułu urządzania gry na trzech automatach poza kasynem gry, w punkcie gier znajdującym się "[...]".

W uzasadnieniu rozstrzygnięcia podano, że w opisanym lokalu funkcjonariusze organu pierwszej instancji ujawnili 20 marca 2017 r. automaty do gier: "[...]". Przeprowadzono oględziny tych automatów oraz eksperyment procesowy, polegający na doświadczalnym odtworzeniu gier dostępnych na automatach, w wyniku czego ustalono, że oferowane przez automaty gry są grami losowymi, urządzanymi o wygrane pieniężne. Organ pierwszej instancji dopuścił ponadto dowód z kopii opinii biegłego z badań przedmiotowych automatów, z których również wynikało, że badane urządzenia oferują gry zdefiniowane jako gry na automatach w art. 2 ust. 3 ustawy z dnia 19 listopada 2019 r. o grach hazardowych (Dz. U. z 2016 r., poz. 471, z późn. zm., dalej: u.g.h.). Organ pierwszej instancji stwierdził ponadto, że w stanie faktycznym sprawy mają zastosowanie przepisy u.g.h., w tym art. 89. Wywiódł też, że z uwagi na stwierdzenie w grach na przedmiotowych automatach elementu losowości i konieczność odpłatności za możliwość skorzystania

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00