Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 11 grudnia 2019 r., sygn. II SA/Łd 653/19

Pomoc społeczna

 

Dnia 11 grudnia 2019 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział II w składzie następującym: Przewodnicząca Sędzia WSA Agnieszka Grosińska, Sędziowie Sędzia WSA Magdalena Sieniuć (spr.), Sędzia WSA Sławomir Wojciechowski, , Protokolant Specjalista Aleksandra Błaszczyk, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 11 grudnia 2019 roku sprawy ze skargi J. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Ł. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Burmistrza Miasta B. z dnia [...], nr [...], znak:[...]. a.bł.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia [...] r. nr [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Ł., na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jedn. Dz. U. z 2018 r. poz. 2096 ze zm.), powoływanej dalej jako: "k.p.a.", i art. 17 ust. 5 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (tekst jedn. Dz. U. z 2018 r., poz. 2220 ze zm.), powoływanej dalej jako: "u.ś.r.", utrzymało w mocy decyzję Burmistrza Miasta B. z dnia [...] r. nr [...] o odmowie przyznania J.S. prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, wnioskowanego na P.S.

Jak wynika z akt sprawy, ww. decyzją z dnia [...] r. Burmistrz Miasta B., po rozpatrzeniu wniosku z dnia 27 marca 2019 r., odmówił wnioskodawczyni prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, wnioskowanego na P.S.

Odwołanie od powyższej decyzji organu I instancji złożyła J.S., wnosząc o uchylenie decyzji organu I instancji i przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z pracy spowodowanej koniecznością sprawowania opieki nad niepełnosprawnym synem P.S., w wysokości różnicy między otrzymywaną emeryturą, a tymże świadczeniem. Odwołująca się podniosła, iż z uwagi na stan zdrowia syna zmuszona była przejść na tzw. wcześniejszą emeryturę, której wysokość jest znacznie niższa niż wysokość świadczenia pielęgnacyjnego (wysokość emerytury: 874,77 zł, podczas gdy wysokość świadczenia pielęgnacyjnego to 1.583,00 zł). W jej ocenie, w sytuacji, gdy podstawy przyznania jej emerytury, jak i świadczenia pielęgnacyjnego, są takie same, tzn. rezygnacja z pracy z powodu konieczności sprawowania opieki nad niepełnosprawnym synem, tak znaczna różnica w wysokości świadczeń emerytalnego i pielęgnacyjnego stoi w jaskrawej sprzeczności z zasadami sprawiedliwości społecznej oraz równości obywateli wobec prawa, wyrażonymi w art.2 i art. 32 Konstytucji RP. Na poparcie swego stanowiska J.S. wskazała wyrok WSA w Gorzowie Wielkopolskim z dnia 20 lutego 2019 r., sygn. akt II SA/Go 833/18, zapadły w analogicznym stanie faktycznym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00