Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 5 grudnia 2019 r., sygn. II SA/Lu 582/19

Zagospodarowanie przestrzenne

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jacek Czaja (sprawozdawca) Sędziowie Sędzia WSA Grzegorz Grymuza Sędzia WSA Marta Laskowska-Pietrzak Protokolant Referent stażysta Natalia Kopiś po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 5 grudnia 2019 r. sprawy ze sprzeciwu M. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] [...] r. nr [...] w przedmiocie lokalizacji inwestycji celu publicznego I. uchylona zaskarżoną decyzję; II. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego na rzecz M. S. 597 (pięćset dziewięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Sygn. akt II SA/Lu [...]

UZASADNIENIE

Decyzją z [...] r., znak: [...] Kierownik Referatu Architektury i Nieruchomości Urzędu Miasta J. L., działając z upoważnienia Burmistrza J. L., po rozpatrzeniu wniosku P. S. G. sp. z o.o. z siedzibą w L., ustalił lokalizację inwestycji celu publicznego o znaczeniu lokalnym, polegającą na budowie sieci gazowej średniego ciśnienia na działkach nr: [...], [...], [...], [...], [...], [...], [...], [...] [...], zlokalizowanych przy ul. [...] w J. L..

Odwołanie od tej decyzji złożyli: A. B., A. K., J. N., L. W., Z. S., W. S. i M. S..

Decyzją z [...] r., znak: [...], wydaną na podstawie art. 138 § 2 ustawy z 14 czerwca 1960r. - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2018 r. poz. 2096 ze zm., dalej: "k.p.a."), Samorządowe Kolegium Odwoławcze uchyliło decyzję organu pierwszej instancji w całości i przekazało sprawę temu organowi do ponownego rozpatrzenia.

W uzasadnieniu decyzji kasacyjnej organ odwoławczy wyjaśnił, że inwestycja będąca przedmiotem sprawy polegać ma na budowie sieci gazowej średniego ciśnienia o ciśnieniu maksymalnym 0,5 MPa z rur RC SDR11 dmł o długości 140 m. Inwestycja ta została zaprojektowana jako sieć podziemna, wobec czego jej realizacja nie spowoduje zmiany dotychczasowego sposobu zagospodarowania terenu. Gazociąg zostanie wykonany metodą "na rozkop", w wykopach wąskoprzestrzennych, na głębokości 1 m poniżej powierzchni terenu. Zasilany będzie z istniejącego gazociągu na działce nr [...], z włączeniem poprzez mufę elektrooporową. Przekroczenie drogi ma zostać wykonane metodą bezwykopową z zastosowaniem rur osłonowych. Gazociąg zlokalizowano na działkach prywatnych oraz na działce nr [...], stanowiącej drogę gminną nr [...] - ul. [...] w J. L. - w odległości min. 1 m od nawierzchni asfaltowej. Inwestycja ma na celu zaopatrzenie budynków mieszkalnych jednorodzinnych w gaz dla celów bytowo-grzewczych. Kolegium zgodziło się za stanowiskiem organu pierwszej instancji, że tego rodzaju przedsięwzięcie stanowi inwestycję celu publicznego o znaczeniu lokalnym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00