Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Kielcach z dnia 5 grudnia 2019 r., sygn. I SA/Ke 279/19

Egzekucyjne postępowanie

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Ewa Rojek, Sędziowie Sędzia WSA Magdalena Chraniuk-Stępniak, Sędzia WSA Danuta Kuchta (spr.), Protokolant Starszy inspektor sądowy Anna Szyszka, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 5 grudnia 2019 r. sprawy ze skargi A. Sp. z o.o. w D. na postanowienie Dyrektora Izby Administracji Skarbowej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie zarzutów w postępowaniu egzekucyjnym oddala skargę

Uzasadnienie

Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w (dalej: Dyrektor) postanowieniem z [...] nr [...] utrzymał w mocy postanowienie Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w (dalej: Naczelnika) z [...] nr [...] w sprawie odmowy uznania za uzasadnione zarzuty niedopuszczalności egzekucji administracyjnej lub zastosowanego środka egzekucyjnego w postępowaniu egzekucyjnym prowadzonym na podstawie tytułu wykonawczego nr [...] z 4 lutego 2019 r.

Organ podał, że wobec A. Sp. z o.o. (dalej: spółki) prowadzone jest postępowanie egzekucyjne na podstawie tytułu wykonawczego nr [...] z 4 lutego 2019 r. obejmującego należność z tytułu podatku od towarów i usług za listopad 2018 r. Na podstawie zawiadomień o zajęciu wierzytelności z 4

lutego 2019 r. organ egzekucyjny dokonał zajęć wierzytelności z rachunków bankowych odpowiednio w: [...] bankach Odpis tytułu wykonawczego doręczono spółce 8 lutego 2019 r.

W dniu 15 lutego 2019 r. do Pierwszego Urzędu Skarbowego w wpłynęło pismo spółki stanowiące zarzuty w sprawie prowadzenia egzekucji administracyjnej na podstawie tytułu wykonawczego nr [...], o których mowa w art. 33 § 1 pkt 6 ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (t.j. Dz. U. z 2018, poz. 1314 ze zm.), dalej u.p.e.a., tj. zarzut niedopuszczalności egzekucji administracyjnej lub zastosowanego środka egzekucyjnego. W uzasadnieniu podniesiony został argument, że 31 grudnia 2018 r. spółka złożyła wniosek o rozłożenie na raty spłaty należności z tytułu podatku od towarów i usług za listopad 2018 r. Następnie, pismem z 7 stycznia 2019 r. spółka wyjaśniła sytuację finansową i przyczyny niemożności zapłaty podatku bez utraty płynności finansowej i wpływu na wynik finansowy. Pismem z 16 stycznia 2019 r. podatnik poinformował naczelnika o fakcie dokonania wpłaty w wysokości 20.000 zł (w dniu 15 stycznia 2019 r.) na rzecz zaległości w podatku od towarów i usług za ww. okres i ponownie poprosił o możliwie jak najszybsze rozpatrzenie wniosku o raty i nie wszczynanie egzekucji. W piśmie tym wskazał również, że nie zachodzą przesłanki wymienione w art. 6 § 1 u.p.e.a. warunkujące wystawienie przez wierzyciela tytułu wykonawczego i wszczęcie egzekucji administracyjnej, gdyż spółka nie uchyla się od zapłaty podatku, na okoliczność czego złożyła wniosek o raty oraz dokonała częściowej zapłaty podatku.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00