Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 4 grudnia 2019 r., sygn. II SA/Gl 1101/19

Pomoc społeczna

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Bonifacy Bronkowski, Sędziowie Sędzia WSA Elżbieta Kaznowska, Sędzia WSA Andrzej Matan (spr.), Protokolant specjalista Anna Trzuskowska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 4 grudnia 2019 r. sprawy ze skargi Z.D. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Częstochowie z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w P. z dnia [...] r. nr [...].

Uzasadnienie

Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w P., działając z umocowania Wójta Gminy P. decyzją z dnia [...] r. Nr [...] odmówił Z.D. przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w związku z opieką nad niepełnosprawnym synem T.D. W uzasadnieniu organ I instancji stwierdził, że świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje wnioskodawczyni, bowiem otrzymuje ona emeryturę, co w świetle art.17 ust.1 ust.5 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (tj. Dz. U. z 2018 r., poz.2220 z późn. zm., dalej: u.ś.r. ) wyklucza przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego.

W odwołaniu od tej decyzji strona podniosła, iż syn jest niezdolny do samodzielnej egzystencji, wymaga stałej i całodobowej opieki, a otrzymywana przez nią emerytura jest niższa niż wysokość świadczenia pielęgnacyjnego. Prawo do emerytury nie powinno stanowić przeszkody do ustalenia prawa do świadczenia pielęgnacyjnego, które mogłoby być przyznane w wysokości pomniejszonej o emeryturę.

Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Częstochowie decyzją z [...] r. nr [...] utrzymało rozstrzygnięcie organu I instancji w mocy, podzielając jego stanowisko co do przeszkody uniemożliwiającej przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego. Na potwierdzenie tego stanowiska przywołało szereg orzeczeń sądów administracyjnych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00