Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 30 grudnia 2019 r., sygn. II SA/Bd 953/19

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Jerzy Bortkiewicz Sędziowie sędzia WSA Jarosław Wichrowski ( spr ) asesor WSA Katarzyna Korycka Protokolant starszy sekretarz sądowy Ewa Majchrzak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 18 grudnia 2019r. sprawy ze skargi B. B. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] sierpnia 2019 r. nr [...] w przedmiocie środowiskowych uwarunkowań zgody na realizację przedsięwzięcia oddala skargę.

Uzasadnienie

Wójt Gminy decyzją nr [...] z dnia [...] czerwca 2019 r. na podstawie art. 71 ust. 1 i 2, art. 75 ust. 1 pkt 4, art. 80 oraz art. 81 ust. 3 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o cenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2018 r. poz. 2081, dalej powoływana jako ustawa o udostępnianiu informacji o środowisku) odmówił B. B. ustalenia środowiskowych uwarunkowań wyrażenia zgody na realizację przedsięwzięcia polegającego na budowie czterech obiektów inwentarskich - tuczami wraz z infrastrukturą towarzyszącą na działce nr [...] w miejscowości Z., gmina B.

W uzasadnieniu Wójt wskazał, że zgodnie z art. 80 ust. 2 zd. 1 ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku, właściwy organ wydaje decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach po stwierdzeniu zgodności lokalizacji przedsięwzięcia z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, jeżeli plan ten został uchwalony. Organ dokonał w związku z tym analizy planowanego przedsięwzięcia w zakresie zgodności z zapisami planu miejscowego zatwierdzonego uchwałą nr [...] z dnia [...] maja 2005 r. Rady Gminy (publ. w Dzienniku Urzędowym Województwa nr [...], poz. [...] z [...] sierpnia 2005 r., dalej określana jako miejscowy plan). Organ ustalił, że dla działki obowiązują ustalenia ww. miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Dla działki tej w ustaleniach miejscowego planu, wydzielono poprzez linie rozgraniczające dwie funkcje. Pierwszą, wzdłuż drogi powiatowej nr 1808C, funkcję zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej (oznaczenie na rysunku planu MN) oraz drugą na pozostałej części działki, jako uprawy polowe i ogrodniczo-sadownicze (bez oznaczenia literowego na rysunku planu). Budynek inwentarski został zakwalifikowany przez wnioskodawcę w ramach zabudowy zagrodowej, której to definicja została określona w § 3 pkt 3 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. W świetle tego przepisu, pod pojęciem zabudowy zagrodowej rozumieć należy w szczególności budynki mieszkalne, budynki gospodarcze lub inwentarskie w rodzinnych gospodarstwach rolnych, hodowlanych lub ogrodniczych oraz w gospodarstwach leśnych. Tak więc, zgodnie z ustaleniami obowiązującego miejscowego planu lokalizacja budynku inwentarskiego może być realizowana wyłącznie w ramach zabudowy zagrodowej (siedliskowej) oznaczonej na rysunku planu jako MR oraz ewentualnie w ramach urządzeń produkcji rolniczej i zwierzęcej - oznaczonej na rysunku planu jako RPU. Natomiast zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna oraz uprawy polowe i ogrodniczo-sadownicze, jako przeznaczenie wynikające z ustaleń w ramach obowiązującego planu miejscowego dla działki nr [...], jednoznacznie wykluczają możliwość lokalizacji budynku inwentarskiego w ramach ww. przeznaczenia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00