Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 10 grudnia 2019 r., sygn. I SA/Bd 617/19
Podatek od spadków i darowizn
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jarosław Szulc Sędziowie Sędzia WSA Ewa Kruppik-Świetlicka Sędzia WSA Tomasz Wójcik (spr.) Protokolant Starszy asystent sędziego Joanna Jaworska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 10 grudnia 2019r. sprawy ze skargi M. K. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w B. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku od spadków i darowizn 1. Oddala skargę 2. Oddala wniosek o wstrzymanie wykonania zaskarżonej decyzji
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] czerwca 2018 r. Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w T. ustalił M. K. (dalej także: Skarżąca, Strona) wysokość zobowiązania podatkowego w podatku od spadków i darowizn w kwocie [...]zł z tytułu nabycia darowizny środków pieniężnych w wysokości [...] zł otrzymanej przelewem bankowym w dniu [...] maja 2018 r. od szwagra D. T. K..
W wyniku złożonego odwołania Dyrektor Izby Skarbowej w dniu [...] października 2018 r. uchylił w trybie art. 233 § 2 Ordynacji podatkowej wymienioną wyżej decyzję organu pierwszej instancji i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia temu organowi, gdyż rozstrzygnięcie sprawy wymagało uprzedniego przeprowadzenia postępowania dowodowego w znacznej części.
Decyzją z dnia [...] kwietnia 2019 r. Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w T. ustalił Skarżącego wysokość zobowiązania podatkowego w podatku od spadków i darowizn w kwocie [...]zł z tytułu nabycia darowizny środków pieniężnych w wysokości [...] zł otrzymanej przelewem bankowym w dniu [...] maja 2018 r. od szwagra D. T. K..
Po rozpatrzeniu odwołania, decyzją z dnia [...] sierpnia 2019 r. Dyrektor Izby Skarbowej uchylił w trybie art. 233 § 1 pkt 2 lit. a) Ordynacji podatkowej decyzję Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w T. z dnia [...] kwietnia 2019 r. i ustalił wysokość zobowiązania w podatku od spadków i darowizn w kwocie [...]zł.
W uzasadnieniu organ podał, że poza sporem pozostaje kwestia dokonania w dniu [...] maja 2018 r. darowizny środków pieniężnych w kwocie [...]zł przez D. T. K. na rzecz Skarżącej, co potwierdza znajdujący się w aktach sprawy przelew bankowy z tej daty. Z kolei okoliczność nałożenia polecenia przez darczyńcę w postaci obowiązku przeznaczenia środków pieniężnych pochodzących z darowizny m.in. z dnia [...] maja 2018 r. na kontynuację działalności gospodarczej prowadzonej wówczas przez D. K. potwierdzają złożone do tych protokołów przez strony umowy darowizny ich zgodne oświadczenia. W zeznaniach złożonych do wskazanych wyżej protokołów podkreślony został ścisły związek przekazanych w drodze darowizny kwot pieniężnych (każdej po [...] zł), w tym środków pieniężnych przekazanych w dniu [...] maja 2018 r., na kontynuację działalności darczyńcy. Związek ten podkreśla Skarżąca również w odwołaniu. Ze względu na powyższe, w celu stwierdzenia, czy spełnione zostały warunki pozwalające na uznanie, iż nałożony przez darczyńcę obowiązek stanowi obciążenie zmniejszające podstawę opodatkowania w przedmiotowej sprawie, konieczne jest ustalenie, czy polecenie wydatkowania przekazanych w drodze darowizny środków pieniężnych zostało wydatkowane zgodnie z wolą darczyńcy, czyli na kontynuację prowadzonej przez niego działalności w zakresie skupu złomu i metali kolorowych, gdyż zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn niewystarczający jest sam fakt nałożenia przez darczyńcę na obdarowanego polecenia. Kolejnym warunkiem do uznania polecenia za ciężar darowizny jest jego wykonanie. Na tle tej konkretnej sprawy zasadnym zatem będzie analiza, czy prowadzona przez Skarżącą działalność w świetle zebranego materiału dowodowego stanowi kontynuację działalności gospodarczej D. K. w podanym wyżej zakresie oraz czy przekazane na rzecz Skarżącej w dniu [...] maja 2018 r. środki pieniężne zostały wydatkowane na ten cel, czyli zgodnie z wolą darczyńcy.