Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 5 listopada 2019 r., sygn. I SA/Wr 597/19

Podatek od towarów i usług

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA - Dagmara Dominik-Ogińska, Sędziowie Sędzia WSA - Marta Semiczek, Sędzia WSA - Jadwiga Danuta Mróz (sprawozdawca), Protokolant starszy sekretarz sądowy - Anna Terlecka, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 22 października 2019 r. sprawy ze skargi: A na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie: podatku od towarów i usług oddala skargę w całości.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi "A" S.A. w L. (dalej: skarżąca, spółka) jest interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (dalej: organ) z dnia [...] r., nr [...] dotycząca prawa do rozliczenia podatku VAT od importu towarów w deklaracji podatkowej w miesiącu, w którym dokonano zgłoszenia uproszczonego oraz w miesiącu, w którym dokonano zgłoszenia uzupełniającego w odniesieniu do różnicy zwiększającej VAT.

We wniosku o udzielenie interpretacji podano, że spółka jest czynnym podatnikiem VAT oraz posiada status upoważnionego przedsiębiorcy (dalej: status AEO) w rozumieniu art. 38 unijnego kodeksu celnego. Podstawowa działalność spółki skupia się na produkcji metali, których sprzedaż opodatkowana jest podatkiem VAT, stawkami innymi niż zwolniona.

Podatek VAT spółka rozlicza za miesięczne okresy rozliczeniowe.

Dla potrzeb produkcji metali spółka nabywa materiały miedzionośne z krajów trzecich w ramach importu towarów w rozumieniu ustawy VAT. W związku z importem tych towarów, spółka posiada status podatnika VAT, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. Dz. U. z 2018 r., poz. 2174 ze zm.; dalej: u.p.t.u.)

Cena zakupu towarów uzależniona jest od średniomiesięcznych notowań metali. Wówczas cena może być ustalana na bazie notowań z miesiąca dostawy lub z miesiąca następnego.

Cena zakupu towarów może jednak być także ustalana w oparciu o zawartości określonych pierwiastków/wilgotności w nabywanych towarach. Parametry te ustalane są w miesiącach następujących po zakupie i po ich dostawie z uwagi na konieczność korzystania z zewnętrznych laboratoriów. W związku z powyższym dostawca spółki na moment dostawy fakturuje te dostawy według szacunkowo ustalonych cen (cen prowizorycznych ustalonych na moment sprzedaży). Natomiast w okresie, w którym znane są zmienne elementy ceny dostawca wystawia fakturę na cenę ostateczną, odpowiednio korygując (+/-) uprzednio zafakturowaną cenę prowizoryczną.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00