Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 28 listopada 2019 r., sygn. II SA/Wr 672/19

Budowlane prawo

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Gabriel Węgrzyn Sędziowie: Sędzia WSA Olga Białek (spr.) Asesor WSA Wojciech Śnieżyński Protokolant: Kinga Bilska po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 28 listopada 2019 r. sprawy ze sprzeciwu K. G. od decyzji [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego we [...] z dnia [...] września 2019 r. nr [...] w przedmiocie nałożenia obowiązku sporządzenia projektu budowlanego zamiennego oddala sprzeciw w całości.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] września 2019 r. (nr [...]) [...] Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego we [...] (także jako "DWINB"), po rozpatrzeniu odwołania J. Z. i K. G. uchylił decyzję Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w [...] (także jako "PINB") z dnia [...] października 2018 r. (Nr [...]) w przedmiocie nałożenia obowiązku sporządzenia projektu budowlanego zamiennego i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia organowi pierwszej instancji.

Powyższą decyzję wydano w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych.

Przywołaną wyżej decyzją z dnia [...] października 2018 PINB, działając z urzędu, nałożył na K. G. obowiązek sporządzenia przez uprawnioną osobę projektu budowlanego zamiennego, uwzględniającego zmiany wynikające z dotychczas wykonanych robót budowlanych w zakresie umożliwiającym doprowadzenie inwestycji p. n. "dobudowa wiaty magazynowej do istniejącego budynku warsztatowego wyrobów PCV" położonej w [...] ul. [...][...] na działce nr [...] i [...], [...], do stanu zgodnego z prawem i warunkami technicznymi, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, w terminie do dnia [...] marca 2019 r.

PINB wyjaśnił w motywach decyzji, że podstawy do nałożenia takiego obowiązku wynikają z art. 51 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz.U. z 2018r., poz. 1202, ze zm.), zgodnie z którym, w przypadku istotnego odstąpienia od projektu budowlanego i warunków pozwolenia na budowę należy wydać decyzję nakładającą obowiązek sporządzenia i przedłożenia projektu budowlanego zamiennego. W toku postępowania wyjaśniającego ustalono, że nabyta przez stronę nieruchomość oznaczona jako działki nr [...] i nr [...] zabudowana jest obiektem budowlanym użytkowanym jako produkcyjno-magazynowy, na który składa się budynek warsztatowy (działka nr [...]) i dobudowana do niego wiata magazynowa (działka nr [...] i nr [...]). PINB zwrócił przy tym uwagę, że dla dobudowanej wiaty wydana została przez Burmistrza [...] decyzja z [...] marca 2001 r. (nr [...]) zatwierdzająca projekt budowlany i udzielająca na rzecz poprzednich właścicieli nieruchomości (R. i G. O. oraz M. i M. Ł.) pozwolenia na dobudowę wiaty magazynowej do istniejącego budynku warsztatowego wyrobów PCV. Przewidywała ona powstanie obiektu budowlanego o łącznej powierzchni zabudowy 316 m2. Tymczasem łączna powierzchnia istniejącego obiektu budowlanego (budynku warsztatowego oraz wiaty) wynosi 293 m2, co wynika z danych ujawnionych w rejestrze gruntów. W ocenie PINB należało w związku z tym stwierdzić, że inwestycję w postaci dobudowy wiaty wykonano z istotnym odstępstwem od pozwolenia na budowę w zakresie zmiany sposobu użytkowania (produkcyjno-magazynowy zamiast magazynowy) oraz zmiany powierzchni zabudowy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00