Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 14 listopada 2019 r., sygn. IV SA/Wr 266/19

Prawo pomocy

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Wanda Wiatkowska-Ilków (spraw.) Sędziowie Sędzia WSA Ewa Kamieniecka Sędzia WSA Lidia Serwiniowska Protokolant Aleksandra Markiewicz po rozpoznaniu w Wydziale IV na rozprawie w dniu 14 listopad 2019 r. sprawy ze skargi D. Ż. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w L. z dnia [...] kwietnia 2019 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę w całości.

Uzasadnienie

Samorządowe Kolegium Odwoławcze w L. decyzją nr [...] z dnia [...] kwietnia 2019 r., po rozpatrzeniu odwołania D. Ż. od decyzji z dnia [...] lutego 2019 r. nr [...] działającego z upoważnienia Prezydenta Miasta L., Kierownika [...] Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w L. w przedmiocie odmowy przyznania D. Ż. świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, wnioskowanego na T. Ż. utrzymał w mocy zaskarżoną decyzję.

W uzasadnieniu organ I instancji podał, wyjaśniając motywy rozstrzygnięcia, że do wniosku o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego strona dołączyła orzeczenie Powiatowego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w L. z dnia [...] sierpnia 2012 r. z którego wynika, iż T. Ż. legitymuje się znacznym stopniem niepełnosprawności wydanym na stałe. Orzeczenie stwierdza, że niepełnosprawność istnieje od [...] kwietnia 2004 r., zaś ustalony stopień niepełnosprawności datuje się od [...]marca 2005 r. W sprawie przeprowadzono postępowanie wyjaśniające, w toku którego dopuszczono jako dowód wywiad środowiskowy, przeprowadzony przez pracownika socjalnego w miejscu sprawowania opieki nad niepełnosprawnym mężem w dniu [...] stycznia 2019 r.

Z zebranego w sprawie materiału dowodowego wynika, iż strona sprawuje osobistą opiekę nad 75-letnim mężem. Strona będąc żoną T. Ż., na podstawie art. 128 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, zalicza się do kręgu osób, na których ciąży obowiązek alimentacyjny wobec męża. Z orzeczenia o niepełnosprawności wynika, że mąż wymaga stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji. Strona nie podejmuje zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania całodobowej opieki na mężem. Ponadto do wniosku strona dołączyła również dokumentację medyczną w postaci kart leczenia szpitalnego z których wynika, że mąż choruje na choroby układu oddechowego, krążenia oraz choroby neurologiczne i są to m.in.: choroba niedokrwienna serca, stan po zawale mięśnia sercowego w 2005 r., nadciśnienie tętnicze, miażdżyca ogólna, stan po udarze niedokrwiennym mózgu w 1992 r., tętniak aorty brzusznej, dyskopatia kręgosłupa szyjnego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00