Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 21 listopada 2019 r., sygn. VI SA/Wa 995/19

Inne

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Grzegorz Nowecki (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Tomasz Sałek Sędzia WSA Grażyna Śliwińska Protokolant ref. staż. Patrycja Młynarczyk po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 21 listopada 2019 r. sprawy ze skargi E. W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia [...] lutego 2019 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wydania zezwolenia na zajęcie pasa drogowego 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Prezydenta W. z dnia [...] stycznia 2019 r.; 2. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. na rzecz skarżącej E. W. kwotę 200 (dwieście) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Wnioskiem z dnia 13.12.2018 r. Pani E. W. (dalej "skarżąca") zwróciła się do zarządcy pasa drogowego o udzielenie zezwolenia na zajęcie pasa drogowego drogi M. w rej. ul. P. w celu umieszczenia w nim kiosku handlowego o powierzchni 8mkw.Pismem z 18.12.2018 r. Prezydent [...] (dalej także "organ I instancji") zawiadomił stronę o możliwości zapoznania się ze zgromadzonym w sprawie materiałem dowodowym. Strona została poinformowana o przysługujących jej prawach w związku z art. 10 KPA.

Decyzją z dnia [...].01.2019 r. nr [...] Prezydent [...] odmówił wydania zezwolenia na powyższe zajęcie wskazując, że umiejscowienie urządzeń czy obiektów niezwiązanych z obsługa pasa drogowego może mieć miejsce wyłącznie wyjątkowych przypadkach. Organ wskazał, że ocena szczególnie uzasadnionych przypadków należy do zarządcy drogi, zaś wskazanie, na czym ten szczególnie uzasadniony przypadek polega, ciąży na stronie. Organ podkreślił, że pas drogowy ze swojej istoty nie służy do prowadzenia działalności handlowej, zaś w przedmiotowej sprawie nie dopatrzono się takiego szczególnie uzasadnionego przypadku, o którym mowa w art. 39 ust. 3 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (t.j. Dz.U. z 2018 r., poz. 2068, zwanej także "u.d.p.").

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00