Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Postanowienie WSA w Szczecinie z dnia 27 listopada 2019 r., sygn. II SA/Sz 907/19

Odrzucenie skargi

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Maria Mysiak po rozpoznaniu w dniu 27 listopada 2019 r. na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi A. Spółki z o.o. Sp. k. w S. na czynność [...] Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w S. w przedmiocie włączenia karty ewidencyjnej zabytku i architektury obiektu do wojewódzkiej ewidencji zabytków postanawia: 1) odrzucić skargę, 2) odrzucić wniosek o przywrócenie terminu do wniesienia skargi, 3) zwrócić stronie skarżącej wpis sądowy w kwocie [...]zł (słownie: dwieście złotych).

Uzasadnienie

Pismem z dnia 27 sierpnia 2019 r. A. N. C. S. z o.o. Sp. k.w S. wniosła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie skargę na czynność Z. W. K. Z. w S. polegającą na włączeniu karty ewidencyjnej zabytku architektury i budownictwa obiektu: dawnego budynku fabryki cukru surowego i wysłodków suszonych (S. ul. [...]) do wojewódzkiej ewidencji zabytków z powodu dokonania tej czynności jako niezgodnej z prawem z uwagi na fizyczne usunięcie ww. obiektu przed datą 17 lutego 2009 r.

W uzasadnieniu skargi Spółka wyjaśniła, że bezskutecznie wezwała organ do usunięcia naruszenia prawa polegającego na działaniu organu bez podstawy prawnej i ponadto nieuprawionym przyjęciu, że karta ewidencyjna zabytku architektury i budownictwa obiektu - dawny budynek fabryki cukru surowego i wysłodków suszonych zgodna jest z wymogami formalnymi prawa materialnego zawartymi w § 20 pkt 2 rozporządzenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 26 maja 2011 r. w sprawie prowadzenia rejestru zabytków krajowej, wojewódzkiej i gminnej ewidencji zabytków oraz krajowego wykazu zabytków skradzionych lub wywiezionych za granicę. Wyjaśniała, że karta ta została sporządzona w czerwcu 1989 r. i nie odpowiadała stanowi zachowania obiektu na dzień 3 grudnia 2010 r. z powodu fizycznej likwidacji obiektu, a pomimo tego organ nie podjął stosownego działania polegającego na wyeliminowaniu z obrotu prawnego fikcji prawnej czynności włączenia obiektu do wojewódzkiej ewidencji zabytków.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00