Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 26 listopada 2019 r., sygn. II SA/Rz 1101/19

Administracyjne postępowanie

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący SWSA Marcin Kamiński Sędziowie WSA Paweł Zaborniak /spr./ WSA Maciej Kobak Protokolant specjalista Anna Mazurek - Ferenc po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 26 listopada 2019 r. sprawy ze skargi S. J. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] sierpnia 2019 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego uchyla zaskarżoną decyzję i decyzję Burmistrza Miasta i Gminy z dnia [...] sierpnia 2019 r. nr [...].

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi S.J. jest decyzja Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] sierpnia 2019 r., znak [...], wydana w sprawie odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego.

S.J. wnioskiem z dnia 25 lipca 2019 roku zwrócił się do Burmistrza Miasta i Gminy [...] o przyznanie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w związku z opieką nad matką M.J., która legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności. Do tego wniosku załączono orzeczenie o stopniu niepełnosprawności Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności w [...] z dnia [...] lipca 2019 roku, z którego wynika m.in., iż nie da się ustalić daty powstania niepełnosprawności u M.J. Jednocześnie wnioskodawca oświadczył, że od dnia 1 czerwca 2019 roku zaprzestał prowadzenia posiadanego gospodarstwa rolnego.

Burmistrz Miasta i Gminy [...] decyzją z dnia [...] sierpnia 2019 r., znak [...], orzekł o odmowie przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu niepodejmowania lub rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z koniecznością sprawowania opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności. W uzasadnieniu tej decyzji organ powołał się na stosowne przepisy ustawy o świadczeniach rodzinnych, w tym art. 17 ust. 1b tej ustawy. Podkreślono, że do dnia wydania decyzji wnioskodawca nie dostarczył dokumentów potwierdzających fakt, że niepełnosprawność jego matki M.J. powstała nie później niż do ukończenia osiemnastego roku życia lub w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej, jednakże nie później niż do ukończenia 25. roku. W ocenie organu strona nie spełnia przesłanek wynikających z art. 17 ust. 1b ustawy o świadczeniach rodzinnych, ponieważ niepełnosprawność osoby wymagającej opieki nie powstała wcześniej niż do ukończenia osiemnastego roku życia lub w trakcie nauki w szkole lub szkole wyższej do ukończenia 25. roku życia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00