Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 7 listopada 2019 r., sygn. I SA/Rz 633/19

Ubezpieczenie społeczne

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący S.WSA Grzegorz Panek, Sędzia WSA Małgorzata Niedobylska /spr./, Asesor WSA Jacek Boratyn, po rozpoznaniu w trybie uproszczonym na posiedzeniu niejawnym w dniu 7 listopada 2019 r. sprawy ze skargi J.R. na postanowienie Dyrektora Izby Administracji Skarbowej z dnia [...] lipca 2019 r., nr [...] w przedmiocie odmowy umorzenia postępowania egzekucyjnego 1) oddala skargę. 2) zarządza od Skarbu Państwa - Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie na rzecz skarżącego J.R. zwrot kwoty 100 (sto) złotych tytułem nienależnie uiszczonego wpisu od skargi.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi J. R. było postanowienie Dyrektora Izby Administracji Skarbowej z [...] lipca 2019 r. nr [...], którym utrzymano w mocy postanowienie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z [...] stycznia 2019 r. nr [...] o odmowie umorzenia postępowania egzekucyjnego.

Z przedstawionych Sądowi akt sprawy i zaskarżonych postanowień wynika, że J. R. zwrócił się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o umorzenie postępowania egzekucyjnego w administracji prowadzonego przeciwko niemu na podstawie licznych tytułów egzekucyjnych, z powodu wygaśnięcia egzekwowanego obowiązku na skutek upływu terminu przedawnienia. Powołał się przy tym na przepisy Ordynacji podatkowej regulujących bieg i przerwanie terminu przedawnienia, w tym art. 70 § 4 Ordynacji podatkowej. Podniósł, że skuteczność prowadzonych postępowań z 2009 r. ustała w związku z zamknięciem rachunku bankowego w dniu 27 grudnia 2010 r., a z dniem 1 stycznia 2017 r. upłynął termin przedawnienia wynoszący, na mocy ustawy nowelizującej z 2011 r., lat 5.

Odmawiając uwzględnienia zgłoszonego żądania Zakład podał, że przesłanki umorzenia postępowania egzekucyjnego unormowane zostały w art. 59 § 1 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (dalej określana skrótem: "u.p.e.a.", aktualny tekst jedn. Dz. U. z 2019 r. poz. 1438). Wygaśnięcie obowiązku, jako podstawa umorzenia, wymienione zostało w punkcie 2 tego paragrafu. Zasady biegu terminu przedawnienia określone zostały w art. 24 pkt 5b ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (dalej określanej skrótem "u.s.u.s."; tekst jedn. Dz. U. z 2019 r. poz. 300). Zgodnie z nim, bieg terminu przedawnienia zostaje zawieszony od dnia podjęcia pierwszej czynności zmierzającej do wyegzekwowania należności z tytułu składek, o której dłużnik został zawiadomiony, do dnia zakończenia postępowania egzekucyjnego. Sposób obliczania terminu przedawnienia został również określony w art. 27 ust. 1 ustawy z dnia 16 września 2011 r. o redukcji niektórych obowiązków obywateli i przedsiębiorców (Dz. U. Nr 232, poz. 1378), zgodnie z którym do biegu terminu przedawnienia, który rozpoczął się przed 1 stycznia 2012 r., należało stosować przepisy w brzmieniu nadanym tą ustawą, z tym że bieg terminu przedawnienia rozpoczynał się od dnia 1 stycznia 2012 r.

Zobacz także
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00