Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 21 listopada 2019 r., sygn. I SA/Po 661/19

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Waldemar Inerowicz (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Katarzyna Nikodem Sędzia WSA Barbara Rennert Protokolant: st. sekr. sąd. Joanna Świdłowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 21 listopada 2019 r. sprawy ze skargi [...] S.A. w [...] na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji oddala skargę.

Uzasadnienie

Burmistrz [...] decyzją z dnia [...] stycznia 2019 r., nr [...], określił [...] S.A. z siedzibą w [...] (dalej jako: "spółka" lub "skarżąca") wysokość zobowiązania podatkowego z tytułu podatku od nieruchomości za 2014 r. w kwocie [...]zł.

Wskazana decyzja została wydana po ponownym rozpoznaniu sprawy na skutek wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z dnia [...] grudnia 2017 r., o sygn. akt I SA/Po [...]. W jej uzasadnieniu, organ I instancji, kierując się wytycznymi Sądu w celu szczegółowego ustalenia charakteru technicznego obiektów budowlanych należących do spółki, dokonał analizy dokumentacji technicznej oraz przeprowadził w dniach [...] i [...] maja 2016 r., przeprowadził oględziny, na podstawie których przygotowana została Ekspertyza techniczna dotycząca charakterystyki technicznej elementów sieci elektroenergetycznej zlokalizowanych na terenie miasta i gminy [...] z maja 2016 r. (w skrócie: "Opinia 1") (k. 79 - k. 215 akt adm.), a w dalszej kolejności Ekspertyza techniczna dotycząca charakterystyki technicznej elementów sieci elektroenergetycznej zlokalizowanych na terenie miasta i gminy [...] z sierpnia 2018 r. (w skrócie: "Opinia 2") (k. 387 - k. 423 akt adm.), których autorem jest biegły dr hab. inż. M. N., rzeczoznawca budowlany w specjalności konstrukcyjno-budowlanej. Opinia 1 wskazuje cechy techniczne wybranych obiektów należących do spółki (w szczególności stacji transformatorowych oraz elementów składających się na Główny Punkt Zasilania), natomiast Opinia 2 zawiera kompleksową ocenę elementów sieci elektroenergetycznej w aspekcie oceny ich współzależności techniczno-użytkowej w ramach sieci, wpływu na przesył energii elektrycznej oraz wskazanie, które z tych elementów należy w związku z tym uznać za element sieci. Ponadto organ I instancji wskazał, że uwzględniając wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 13 grudnia 2017 r., sygn. akt SK 48/15, przyjął, iż w przypadku, gdy dany obiekt spełnia wszystkie przesłanki uznania go za budynek to niemożliwe jest zakwalifikowanie go jako innego obiektu podlegającego opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości. W związku z tym organ uznał, że należące do spółki obiekty budowlane posiadające cechy budynku (tj. wydzielone z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych, trwale związane z gruntem i posiadające dach) zakwalifikował dla potrzeb podatku od nieruchomości, jako budynki. Na kwalifikacje prawnopodatkową tych obiektów nie mogły wpłynąć jakiekolwiek przesłanki pozaustawowe, w tym m.in. ich cel czy przeznaczenie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00