Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 27 listopada 2019 r., sygn. IV SA/Po 592/19

Pomoc społeczna

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodnicząc Sędzia WSA Maciej Busz WSA Izabela Bąk-Marciniak Sędziowie WSA Monika Świerczak (spr.) Protokolant st. sekr. sąd. Natalia Kańduła po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 27 listopada 2019 r. sprawy ze skargi B. N. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] maja 2019 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania zasiłku pielęgnacyjnego uchyla zaskarżoną decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego oraz poprzedzającą ją decyzję Prezydenta Miasta [...] z dnia [...].12.2018 r. [...]

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] maja 2019 r. nr [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze utrzymało w mocy decyzję Prezydenta Miasta [...] z dnia [...] maja 2019 r. nr [...], odmawiającą przyznania B. N. zasiłku pielęgnacyjnego.

Powyższe decyzje wydano w następującym stanie faktycznym i prawnym.

Wnioskiem z dnia [...] listopada 2018 r. B. N. wniosła o ustalenie prawa do zasiłku pielęgnacyjnego z tytułu niepełnosprawności. Zaskarżoną w sprawie decyzją organ I instancji odmówił przyznania wnioskowanego świadczenia wskazując, iż do wniosku dołączono orzeczenie z dnia [...] sierpnia 1997 r. orzekające niepełnosprawność w stopniu umiarkowanym, a ze złożonych do sprawy dokumentów nie wynika, aby niepełnosprawność powstała w wieku do ukończenia 21 roku życia.

W odwołaniu od tej decyzji pani B. N. wskazała, iż w dniu [...] kwietnia 1969 r. (w wieku [...] lat) doznała poważnego wypadku, którego skutkiem były trwałe i nieodwracalne obrażenia kwalifikujące do inwalidztwa na całe życie. Odwołująca wskazała, że podczas nauki w szkole ponadpodstawowej otrzymywała rentę bez ustalania stopnia niepełnoprawności oraz dodatek na korepetycje w szkole. Jako potwierdzenie przytaczanych okoliczności wskazała na pismo Państwowego Zakładu Ubezpieczeń z dnia [...] grudnia 1971 r. W 1974 r. odwołująca podjęła pracę i wypłata renty została zawieszona, od 1985 r. przebywała na urlopie wychowawczym, a pogarszający się stan zdrowia uniemożliwiał powrót do pracy. Odwołująca wystąpiła wówczas do ZUS i została zakwalifikowana do II grupy inwalidzkiej, w związku z czym od [...] października 1990 r. do [...] września 2017 r. pobierała rentę inwalidzką. Od [...] października 2017 r. przebywa na emeryturze i nadal odczuwa konsekwencje doznanych urazów. Wraz z pismem z dnia [...] stycznia 2019 r. do akt sprawy odwołująca złożyła pismo z PZU potwierdzające, iż otrzymuje rentę odszkodowawczą w wysokości [...] zł miesięcznie, przyznaną na czas nieokreślony. Z załączonego również zaświadczenia ZUS z dnia [...] października 2019 r. wynika, iż B. N. pobiera obecnie emeryturę, a w okresie od [...] marca 1990r. - [...] października 2016 r. pobierała rentę z tytułu niezdolności do pracy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00