Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 21 listopada 2019 r., sygn. IV SA/Po 721/19

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Tomasz Grossmann (spr.) Sędzia WSA Józef Maleszewski Asesor sądowy WSA Katarzyna Witkowicz - Grochowska Protokolant st.sekr.sąd. Justyna Hołyńska-Matela po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 21 listopada 2019 r. sprawy ze skargi Wspólnoty Mieszkaniowej [...] w [...] na decyzję Wojewody z dnia [...] czerwca 2019 r. nr [...] w przedmiocie zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenie pozwolenia na budowę 1. uchyla zaskarżoną decyzję; 2. zasądza od Wojewody na rzecz Wspólnoty Mieszkaniowej [...] w [...] kwotę [...]zł ([...] złotych) tytułem zwrotem kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Prezydent Miasta [...] (dalej też jako "Prezydent Miasta" lub "organ I instancji") decyzją z [...] stycznia 2015 r. nr [...] (zwaną też dalej "Decyzją PnB"), wydaną na podstawie art. 28, art. 33 ust. 1, art. 34 ust. 4 i art. 36 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz.U. z 2013 r. poz. 1409; dalej w skrócie "pr.bud."), po rozpatrzeniu wniosku Towarzystwa Gospodarczego "[...]" sp. z o.o. z siedzibą w [...] (zwanego też dalej "Inwestorem" lub "Uczestnikiem"), zatwierdził projekt budowlany i udzielił pozwolenia na budowę budynku mieszkalno-usługowego (budynku wielorodzinnego z częścią usługową w parterze) na terenie nieruchomości przy ul. [...] / [...] w [...] (dz. nr [...], ark. [...], obręb [...]) oraz przy ulicy [...] (dz. nr [...], ark. [...] obręb [...]) i ulicy [...] (dz. nr [...], ark. [...], obręb [...]).

W odwołaniu od tej decyzji, Wspólnota Mieszkaniowa ul. [...] w [...] (dalej też jako "Wspólnota" lub "Skarżąca") zakwestionowała zgodność projektu budowlanego z decyzją nr [...] Prezydenta Miasta [...] z [...] kwietnia 2013 r. o warunkach zabudowy (zwaną też dalej "Decyzją WZ"), wskazując, że inwestor będąc zobowiązany do zapewnienia minimum [...] miejsc parkingowych dla inwestycji, przewidział [...] miejsc na terenie inwestycji, [...] miejsc w hali garażowej budynku przy ul. [...], a [...] miejsca na terenie parkingu przy ul. [...]. Ponadto Wspólnota podniosła, że w ramach współwłasności hali garażowej przy ul. [...], gdzie w ramach posiadanego udziału w nieruchomości wspólnej Inwestor przewiduje zapewnienie na wyłączność [...] miejsc parkingowych, powinna zostać zawarta pomiędzy Inwestorem a pozostałymi współwłaścicielami umowa o podziale nieruchomości, upoważniająca do wyłącznego korzystania z nieruchomości w ramach posiadanego udziału, czego nie wykazano stosownym dokumentem. Na wykazanym udziale we współwłasności [...], który odpowiada powierzchni [...] m2, niemożliwe jest wydzielenie [...] miejsc parkingowych. W ocenie Wspólnoty uczestnikami postępowania powinni zostać wszyscy pozostali współwłaściciele hali garażowej. Dalej Skarżąca wskazała, że odległość [...] miejsc parkingowych zlokalizowanych na parkingu przy ul. [...] zmierzona została do najbliższego narożnika budynku ([...] m), a nie do wejścia, i jest to odległość w linii prostej. Tymczasem faktyczna odległość dla osób korzystających z parkingu wynosi ok. [...] m, miejsca parkingowe zaś usytuowane w tak znacznej odległości od nieruchomości nie spełniają przewidzianej funkcji.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00