Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Opolu z dnia 22 listopada 2019 r., sygn. II SA/Op 408/19

Ochrona zwierząt

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Krzysztof Bogusz po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 22 listopada 2019 r. sprawy ze sprzeciwu H. S. od decyzji Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Opolu z dnia 26 sierpnia 2019 r., nr [...] w przedmiocie czasowego odebrania zwierząt oddala sprzeciw.

Uzasadnienie

Przedmiotem sprzeciwu H. S. (dalej również skarżący) do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu jest decyzja Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Opolu (dalej również Kolegium lub w skrócie SKO) z dnia 26 sierpnia 2019 r., nr [...], uchylająca decyzję Prezydenta Miasta Opola (dalej organ lub organ I instancji) z dnia 26 lutego 2019 r. o odmowie "wydania decyzji" w sprawie czasowego odebrania zwierząt: [...] ([...]) oraz [...] ([...]) - właścicielowi - H. S. i przekazująca sprawę do ponownego rozpatrzenia organowi pierwszej instancji.

Zaskarżona decyzja została wydana w następującym stanie faktycznym i prawnym.

W dniu 3 sierpnia 2018 r. H. S. zawiadomił Prezydenta Miasta Opola o odebraniu mu dwóch psów w dniu 2 sierpnia 2018 r. [...] ([...]) oraz [...] ([...]) przez Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Polsce Oddziału w [...] (dalej również Organizacja lub w skrócie TOZ) oraz dwóch innych osób. Dalej skarżący opisał przebieg interwencji, zarzucając, iż postępowanie osób, które uczestniczyły w odebraniu psów było niezgodne z prawem, a także obowiązującymi normami społecznymi; skrytykował nadto warunki transportu zwierząt, wskazując przy tym, że nie został poinformowany o miejscu pobytu zwierząt po ich odebraniu. W reakcji na powyższe organ I instancji zażądał od TOZ informacji dotyczących przeprowadzonej interwencji. W piśmie z dnia 6 sierpnia 2018 r. Organizacja wyjaśniła, że zwierzęta zostały odebrane właścicielowi na podstawie art. 1 ust. 3, art. 3, art. 40 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt (Dz. U. z 2017 r. poz. 1840 z późn. zm.; obecnie: Dz. U. z 2019 r. poz. 122 z późn. zm.) zwana dalej ustawą. Odebranie psów nastąpiło w asyście funkcjonariuszy Policji ze względu na naruszenie art. 6 ust. 2 i art. 9 ustawy w trybie przewidzianym w art. 7 ust. 3 ustawy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00