Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Opolu z dnia 26 listopada 2019 r., sygn. II SA/Op 338/19

Gry losowe

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Krzysztof Bogusz Sędziowie Sędzia WSA Elżbieta Kmiecik (spr.) Sędzia NSA Jerzy Krupiński Protokolant st. insp. sądowy Katarzyna Stec po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 26 listopada 2019 r. sprawy ze skargi D. G. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Opolu z dnia 26 lipca 2019 r., nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automatach poza kasynem gry oddala skargę.

Uzasadnienie

Przedmiot postępowania sądowoadministracyjnego stanowi skarga wniesiona przez D. G. (dalej zwanego również skarżącym, stroną) na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Opolu z dnia 26 lipca 2018 r., nr [...], którą utrzymano w mocy decyzję Naczelnika Opolskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Opolu z dnia 6 września 2017 r., wymierzającą skarżącemu karę pieniężną w kwocie 48.000 zł, z tytułu urządzania gier na automatach poza kasynem gry.

Zaskarżona decyzja wydana została w następującym stanie faktycznym:

W dniu 30 lipca 2015 r., działając na podstawie, obowiązujących w dacie kontroli, przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o Służbie Celnej (Dz. U. z 2015 r. poz. 990, późn zm.), ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (Dz. U. z 2015 r., poz. 612, w dalszej części uzasadnienia przywoływana jako u.g.h. lub ustawa) oraz rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 grudnia 2009 r. w sprawie kontroli wykonywanych przez Służbę Celną w zakresie urządzania i prowadzenia gier hazardowych (Dz. U. z 2013, poz. 156), funkcjonariusze Urzędu Celnego w Opolu przeprowadzili kontrolę w zakresie urządzania i prowadzenia gier na automatach, w lokalu [...] przy ul. [...] w [...], w którym powierzchnię dzierżawił prowadzący działalność gospodarczą D. G. W kontrolowanym lokalu działalność prowadziła A.

W trakcie kontroli ustalono, że w kontrolowanym lokalu znajdują się cztery sztuki automatów o indywidualnym oznaczeniu: HOT SPOT nr [...], HOT SPOT nr [...], HOT SPOT PLATIN nr [...] oraz ULTIMATE 10 nr [...], należące do B (świadczyła o tym naklejka z danymi właściciela, umieszczona na tych automatach). Wspomniane urządzenia były włączone i gotowe do działania. Podczas kontroli przeprowadzono oględziny automatów, a następnie dokonano ich zatrzymania, które to czynności także utrwalono w odpowiednich protokołach oraz nagraniu cyfrowym. W przeprowadzonych czynnościach uczestniczył właściciel lokalu, który wydał funkcjonariuszom umowę najmu-dzierżawy powierzchni w lokalu, zawartą w dniu 18 czerwca 2014 r. z firmą B, a nim jako podmiotem prowadzący działalność gospodarczą pod firmą A oraz 3 listy aktualizacyjne do umowy, które zawierały spis automatów znajdujących się w lokalu. Przeprowadzona kontrola udokumentowana została w protokole z dnia 30 lipca 2015 r., a czynności kontrolne utrwalone zostały przy pomocy kamery cyfrowej oraz aparatu fotograficznego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00