Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 19 listopada 2019 r., sygn. II SA/Ol 43/19

Budowlane prawo

 

Dnia 19 listopada 2019 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Alicja Jaszczak-Sikora Sędziowie sędzia WSA Katarzyna Matczak sędzia WSA Tadeusz Lipiński (spr.) Protokolant specjalista Małgorzata Krajewska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 19 listopada 2019 r. sprawy ze skargi Wspólnoty Mieszkaniowej na decyzję Wojewody z dnia "[...]", nr "[...]" w przedmiocie pozwolenia na budowę oddala skargę.

Uzasadnienie

Prezydent decyzją z "[...]" zatwierdził projekt budowlany i udzielił pozwolenia na budowę dla inwestycji polegającej na budowie budynku mieszkalnego jednorodzinnego dwulokalowego w zabudowie bliźniaczej bez przyłączy i zjazdu w A przy ul. A, na działce nr "[...]" obręb A. Decyzja ta wydana została na podstawie art. 28, art. 33 ust. 1, art. 34 ust. 4 i art. 36 ustawy z 7 lipca 1994r. - Prawo budowlane (tj. Dz.U. z 2017r., poz. 1332) zwanej dalej: pr. bud. oraz art. 104 ustawy z 14 czerwca 1960r. Kodeks postępowania administracyjnego ( tj. Dz.U. z 2017r. poz. 1285) dalej: k.p.a.

W uzasadnieniu wyjaśniono, że pozwolenia na budowę udzielono i zatwierdzono projekt budowlany w oparciu o przedłożony projekt budowlany, oświadczenie inwestora o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane oraz przedłożone kopie dokumentów potwierdzających posiadane przez projektantów uprawnień oraz oświadczenie projektantów o zgodności projektu z przepisami i zasadami wiedzy technicznej.

Od powyższej decyzji odwołanie złożyła Wspólnota Mieszkaniowa (dalej: skarżący, Wspólnota) zarzucając niezgodność decyzji z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego zatwierdzonego uchwałą Rady Miasta z 30.05.2012r., gdzie teren inwestycji przeznaczono pod zabudowę jednorodzinną. Zabudowa jednorodzinna obejmuje możliwość wykonania budynku mieszkalnego jednorodzinnego, w którym dopuszcza się wydzielenie nie więcej niż dwóch lokali mieszkalnych, albo jednego lokalu mieszkalnego i lokalu użytkowego o powierzchni całkowitej nieprzekraczającej 30% powierzchni całkowitej budynku. Projektowany budynek posiada wydzielone dwa lokale mieszkalne, a w bryle budynku (na kondygnacji podziemnej) dodatkowo zaprojektowano inne pomieszczenia (lokale) niemieszkalne, wydzielone stałymi przegrodami budowlanymi - garaże dwustanowiskowe i pomieszczenia gospodarcze.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00