Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 20 listopada 2019 r., sygn. I SA/Ol 585/19
Egzekucyjne postępowanie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodnicząca sędzia WSA Jolanta Strumiłło (sprawozdawca) Sędziowie sędzia WSA Renata Kantecka asesor WSA Katarzyna Górska po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 20 listopada 2019 r. w Olsztynie na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi I. B. na postanowienie Dyrektora Izby Administracji Skarbowej z dnia "[...]", nr "[...]" w przedmiocie odmowy umorzenia postępowania egzekucyjnego oddala skargę.
Uzasadnienie
I SA/Ol 585/19
Uzasadnienie
Postanowieniem z dnia "[...]" Dyrektor Izby Administracji Skarbowej (dalej jako: organ) utrzymał w mocy postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego z dnia "[...]". odmawiające umorzenia postępowania egzekucyjnego prowadzonego na podstawie tytułu wykonawczego z dnia "[...]" wystawionego przez Naczelnika Urzędu Skarbowego
Z postanowieniem tym nie zgodziła się I.B. (dalej jako: skarżąca, podatnik, strona, zobowiązana) i złożyła skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.
Z przekazanych Sądowi akt sprawy wynika, że Naczelnik Urzędu Skarbowego prowadzi postępowanie egzekucyjne z majątku I.B., na podstawie tytułu wykonawczego z "[...]". Wskazany tytuł wykonawczy obejmuje należność z tytułu podatku dochodowego za rok 2013, w kwocie należności głównej 29.949,42 zł.
Pismem z dnia 18 marca 2019 r., zatytułowanym "Wezwanie do zaniechania dalszych czynności egzekucyjnych oraz rozliczenia otrzymanych kwot", zobowiązana zwróciła się o umorzenie postępowania egzekucyjnego. Wskazała, że egzekwowane zobowiązanie objęte jest układem zawartym z wierzycielami w dniu 13 kwietnia 2018r. Podała, że była prowadzona sprawa przed Sądem Rejonowym w. Jak wywodziła dalej skarżąca Skarb Państwa, reprezentowany przez Naczelnika Urzędu Skarbowego był uczestnikiem postępowania, a zatem wszelkie okoliczności związane z tym postępowaniem są mu znane z urzędu. Wezwała organ egzekucyjny do natychmiastowego zaprzestania czynności egzekucyjnych, w stosunku do należności objętych układem na mocy art. 272 ust. 1 ustawy Prawo upadłościowe i naprawcze. Skarżąca zaznaczała, przy tym, że skutek objęcia układem jest niezależny od faktu zgłoszenia wierzytelności (art. 290 ust. 1 PUiN). W treści pisma wskazała również, że po wydaniu przez Sąd postanowienia o zatwierdzeniu układu, co w sprawie miało miejsce "[...]"r., wszelkie postępowania egzekucyjne dotyczące wierzytelności objętych układem są umarzane z mocy prawa.