Wyrok WSA w Lublinie z dnia 27 listopada 2019 r., sygn. I SA/Lu 537/19
Podatek od nieruchomości
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Halina Chitrosz-Roicka Sędziowie WSA Monika Kazubińska-Kręcisz (sprawozdawca) WSA Andrzej Niezgoda Protokolant referent stażysta Katarzyna Jacyniuk po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 27 listopada 2019 r. sprawy ze skargi A. Z. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku od nieruchomości na 2019 r. oddala skargę.
Uzasadnienie
I SA/Lu 537/19
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze utrzymało w mocy decyzję Prezydenta Miasta [...] z dnia [...]., wydaną w przedmiocie ustalenia A. Z. podatku od nieruchomości na [...] rok w kwocie [...]zł.
W uzasadnieniu kontrolowanej decyzji Samorządowe Kolegium Odwoławcze wskazało, że decyzją organu I instancji ustalono podatnikowi zobowiązanie w podatku od nieruchomości położonej w [...] przy ul. [...] i ul. [...], stanowiącej bezdotykową myjnię samochodową, opodatkowując ją jako budowlę o wartości [...] zł stawką 2%, który to obiekt podatnik wybudował na dzierżawionym gruncie i prowadzi w nim od [...] r. działalność gospodarczą.
W uzasadnieniu organ wyjaśnił, że należąca do podatnika kontenerowa myjnia bezdotykowa nie spełnia kryteriów uznania jej za budynek, stosownie do art. 1a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2018 r. poz. 1445 ze zm.) - dalej u.p.o.l., jak również nie jest obiektem małej architektury. W ocenie organu I instancji (a ocenę tę podzieliło również Samorządowe Kolegium Odwoławcze) myjnia jest budowlą, stanowiącą zespół urządzeń technicznych zamontowanych w części budowlanej, tworzący całość techniczno-użytkową, zapewniającą wykorzystanie obiektu zgodnie z przeznaczeniem. Ta więź gospodarcza powoduje, że wszystkie elementy myjni pozostają ze sobą w ścisłym związku funkcjonalnym (funkcjonują razem, by zapewnić możliwość użytkowania myjni w pełnym zakresie jej działania). Jest to zatem obiekt złożony, a pomiędzy jego elementami budowlanymi i niebudowlanymi istnieje powiązanie fizyczne i funkcjonalne, tworzące gospodarczą całość. Bez znaczenia w tym wypadku pozostaje względna łatwość demontażu niektórych elementów.