Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 8 listopada 2019 r., sygn. III SA/Kr 916/19

Inne

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Krystyna Kutzner Sędzia WSA Barbara Pasternak Sędzia WSA Maria Zawadzka (spr.) po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 8 listopada 2019 r. sprawy ze skargi S. M-M. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 27 czerwca 2019 r., nr [...] w przedmiocie stwierdzenia niedopuszczalności odwołania uchyla zaskarżone postanowienie

Uzasadnienie

Samorządowe Kolegium Odwoławcze, postanowieniem z 27 czerwca 2019 r., nr [...] stwierdziło niedopuszczalność odwołania S. M. - M. (dalej: "skarżąca") od pisma Dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie (dalej: PCPR) z dnia [...] 2019 r., nr [...] informującego o negatywnym rozpatrzeniu wniosku o dofinansowanie ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych uczestnictwa w turnusie rehabilitacyjnym.

Zaskarżone postanowienie zapadło w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych.

W dniu 8 kwietnia 2019 r. do PCPR wpłynął niepodpisany wniosek skarżącej o dofinansowanie ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (dalej: PFRON) uczestnictwa w turnusie rehabilitacyjnym.

Dyrektor PCPR pismem z dnia 7 maja 2019 r. poinformował wnioskodawczynię o negatywnym rozpatrzeniu wniosku z powodu tego, że skarżąca korzystała z tej formy wsparcia w 2016 r.

Skarżąca odwołała się od ww. pisma wskazując, że nie było podstaw do negatywnego rozstrzygnięcia, a ponadto powinno ono zapaść w formie decyzji.

Zaskarżonym postanowieniem z dnia 27 czerwca 2019 r. SKO stwierdziło niedopuszczalność odwołania. Uznano, że Dyrektor PCPR nie wydał w przedmiocie odpowiedzi na wniosek skarżącej decyzji załatwiającej sprawę co do istoty, ponieważ brak jest przepisu prawa, który upoważniałby go do jej wydania. Organ powołał się na § 4 ust. 14 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 15 lipca 2007 r. w sprawie turnusów rehabilitacyjnych (Dz.U. Nr 230, poz. 1694). W konsekwencji przyjęto, że skoro w sprawie nie została wydana decyzja, to stronie nie przysługuje prawo wniesienia odwołania z uwagi na brak przedmiotu zaskarżenia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00