Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 27 listopada 2019 r., sygn. II SA/Go 527/19

Budowlane prawo

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Grażyna Staniszewska Sędziowie Sędzia WSA Adam Jutrzenka-Trzebiatowski Asesor WSA Jarosław Piątek (spr.) Protokolant st.sekr.sąd. Elżbieta Dzięcielewska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 27 listopada 2019 r. sprawy ze skargi K.K. na decyzję Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...]r., nr [...]j w przedmiocie nakazu rozbiórki konstrukcji oddala skargę.

Uzasadnienie

Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego [...] decyzją z dnia [...] czerwca 2018 r., nr [...] - działając na podstawie art. 48 ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (aktualnie tekst jedn. z 2019 r., poz. 1186; dalej jako p.b.) - nakazał K.K. (zwanej dalej skarżącą) rozbiórkę żelbetowej konstrukcji oporowej usytuowanej na działce nr [...] w [...] o wysokości

1,60-1,75 m, grubości

0,35-0,45 m, długości

3,00 m na granicy z działką nr [...] oraz o długości

20,00 m na granicy z działką nr [...].

W uzasadnieniu decyzji organ wskazał, że postanowieniem z dnia [...] września 2017 r., nr [...], działając na podstawie art. 48 ust. 2 i ust. 3 p.b., nałożył na skarżącą obowiązek przedstawienia w terminie 90 dni dokumentów w celu legalizacji budowy przedmiotowej budowli, tj.: a) zaświadczenia wójta o zgodności zrealizowanej budowy żelbetowej konstrukcji oporowej z ustaleniami obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego albo ostatecznej decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, w przypadku braku m.p.z.p., b) czterech egzemplarzy projektu architektoniczno-budowlanego żelbetowej konstrukcji oporowej uzgodnionego z wojewódzkim konserwatorem zabytków, c) oświadczenia o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.

Pismem z dnia [...] marca 2018 r. skarżąca przedstawiła zaświadczenie Wójta Gminy [...] z dnia [...] listopada 2017 r. o zgodności budowy obiektu z ustaleniami obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego oraz oświadczenie z dnia [...] stycznia 2018 r. o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Zobowiązała się też do przedłożenia projektu budowlanego w terminie do końca marca 2018 r. Następnie pismem z dnia [...] marca 2018r. skarżąca zakwestionowała prowadzenie postępowania w sprawie przedmiotowej konstrukcji w trybie art. 48 p.b. podnosząc, że decyzją Starosty [...] z dnia [...] października 2008 r., nr [...] (zmienioną decyzją z dnia [...] lipca 2010 r.) uzyskała pozwolenie na przebudowę i nadbudowę pensjonatu oraz adaptację budynku gospodarczego na kawiarnię na działce nr [...] w [...]. Przy czym zatwierdzony decyzją o pozwoleniu na budowę projekt zagospodarowania działki obejmował odnowienie istniejącego ogrodzenia na granicy wschodniej, a także zmianę ukształtowania terenu polegającą na niwelacji placu przed budynkami. W związku z tym w ramach prac związanych z odnowieniem ogrodzenia przy istniejącym murze granicznym skarżąca zlikwidowała skarpę ziemną z zalegającym na niej gruzem i w tym miejscu wybudowała żelbetową konstrukcję oporową. Mając to na względzie wniosła o podjęcie dalszych czynności w sprawie z uwzględnieniem przepisów art. 36a p.b.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00