Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 25 listopada 2019 r., sygn. II SA/Gl 659/19

Zagospodarowanie przestrzenne

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Elżbieta Kaznowska, Sędziowie Asesor WSA Tomasz Dziuk, Sędzia WSA Renata Siudyka (spr.), Protokolant Specjalista Anna Trzuskowska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 14 listopada 2019 r. sprawy ze skargi B.K., C.K., T.K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Bielsku-Białej z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie warunków zabudowy terenu 1. uchyla zaskarżaną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Prezydenta Miasta U. z dnia [...] r. nr [...], 2. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Bielsku-Białej na rzecz skarżących solidarnie kwotę 1031 (tysiąc trzydzieści jeden) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Burmistrz Miasta U. decyzją z [...] r. nr [...] wydaną na podstawie art. 4 ust. 2 pkt 2, art. 59 ust. 1, art. 60 ust. 1 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (tj. Dz.U. z 2017 r. poz. 1073 ze zm. - dalej "u.p.z.p.") ) oraz art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (tj. Dz.U. z 2017 r. poz. 1257- dalej "K.p.a.") ustalił na rzecz "A" Sp. z o.o.: Sp.K. (dalej "spółka") warunki zabudowy i zagospodarowania terenu dla: inwestycji polegającej na budowie trzech budynków mieszkalnych wielorodzinnych oraz budynku gospodarczego na nieruchomości oznaczonej jako część działki nr ewid. 1 oraz działka nr ewid. 2, obręb [...], położonej w U. w rejonie ulicy [...].

W rozstrzygnięciu tym w pkt 1 określono rodzaj inwestycji. W pkt 2 tej decyzji określono warunki i szczegółowe zasady zagospodarowania terenu oraz jego zabudowy. W poszczególnych podpunktach określono, że dla terenu wyznaczonego w części graficznej decyzji liniami rozgraniczającymi, ustala się funkcję zabudowy i zagospodarowania terenu oraz sposób użytkowania obiektów budowlanych, związane z zabudową mieszkaniową wielorodzinną, nadto wskazano na ustalenia dotyczące warunków i wymagań ochrony kształtowania ładu przestrzennego; ochronę środowiska, przyrody i krajobrazu oraz zdrowia ludzi; ochronę dziedzictwa kulturowego oraz zabytków i dóbr kultury współczesnej; obsługę w zakresie infrastruktury technicznej i komunikacji oraz ochrona interesów osób trzecich. W podpunkcie 2.7 rozstrzygnięcia dotyczącym ustalenia granic i sposobu zagospodarowania terenów lub obiektów podlegających ochronie przedstawiono warunki wynikające z przepisów odrębnych i wymieniono akty normatywne, które muszą być uwzględnione przy realizacji zamierzonego przedsięwzięcia. W pkt 3 określono linie rozgraniczające teren inwestycji przedstawione w części graficznej rozstrzygnięcia. Załączniki do decyzji to część graficzna decyzji w skali 1:500 oraz analiza funkcji oraz cech zabudowy i zagospodarowania terenu- część tekstowa i graficzna w skali 1: 2000. W uzasadnieniu tej decyzji wskazano, że na wniosek spółki z dnia [...] r. zmienionego pismem z dnia [...] r. oraz uzupełnionego pismem z dnia [...] r., w związku z decyzją Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Bielsku-Białej, nr [...] z dnia [...] r., wszczęto postępowanie o wydanie decyzji o warunkach zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie trzech budynków mieszkalnych wielorodzinnych oraz budynku gospodarczego. W celu ustalenia wymagań dla nowej zabudowy i zagospodarowania terenu, organ wyznaczył wokół wnioskowanej nieruchomości obszar, na którym przeprowadzono analizę funkcji oraz cech zabudowy i zagospodarowania terenu. Przeprowadzono analizę stanu faktycznego i prawnego terenu, na którym przewiduje się lokalizację inwestycji. Wskazano, że dla terenu, na którym znajduje się działka nie ma opracowanego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, zatem rozpoznanie złożonego wniosku wymaga wydania decyzji administracyjnej. Organ I instancji wyjaśnił, że przeprowadzona analiza funkcji oraz cech zabudowy i zagospodarowania terenu zgodnie z art. 61 ust. 1 u.p.z.p. oraz zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie sposobu ustalania wymagań dotyczących nowej zabudowy i zagospodarowania terenu w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (Dz.U. z 2003 r. nr 164, poz. 1588- dalej "rozporządzenie") wykazała, iż wymieniona w decyzji działka, w obszarze określonym liniami rozgraniczającymi, może być zagospodarowana z zachowaniem warunków ustalonych decyzją.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00