Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 21 listopada 2019 r., sygn. II SA/Gl 1269/19

Ruch drogowy

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Bonifacy Bronkowski, Sędziowie Asesor WSA Tomasz Dziuk (spr.), Sędzia NSA Łucja Franiczek, Protokolant Specjalista Magdalena Nowacka-Brzeźniak, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 21 listopada 2019 r. sprawy ze skargi Prokuratora A w Z. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Katowicach z dnia [...] nr [...] w przedmiocie rejestracji pojazdu zabytkowego oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] r. nr [...] Prezydent Miasta Z. odmówił zarejestrowania na rzecz M.S. (zwanej dalej: "skarżącą) oraz D.L. (zwanego dalej: współwłaścicielem) pojazdu marki [...] nr [...]. W uzasadnieniu tej decyzji organ podniósł, że skarżąca wraz z drugim współwłaścicielem wnosili o rejestrację wskazanego powyżej samochodu jako pojazdu zabytkowego. Jednak w ocenie organu wpis pojazdu do inwentarza muzealiów nie został dokonany w sposób prawidłowy i zgodny z przepisami, a tylko taki wpis może stanowić podstawę do rejestracji samochodu jako pojazdu zabytkowego. Organ I instancji sprzeciwił się także zarejestrowaniu pojazdu jako zabytkowego z tej przyczyny, że zamontowanie w nim instalacji gazowej nie spełnia wymogu zachowania pojazdu w jego pierwotnym stanie historycznym.

W odwołaniu na powyższą decyzję skarżąca oraz współwłaściciel pojazdu zarzucili, że organ I instancji powołuje się na nieaktualne przepisy, dopuścił się wielu naruszeń prawa, a także zarzucili brak podstaw prawnych do odmowy zarejestrowania pojazdu.

Zaskarżoną decyzją z dnia [...] r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Katowicach uchyliło decyzję organu I instancji w całości i zobowiązało ten organ do wydania decyzji o zarejestrowaniu spornego pojazdu na rzecz skarżącej oraz drugiego współwłaściciela.

W uzasadnieniu decyzji Kolegium najpierw przedstawiło dotychczasowy przebieg postępowania, a następnie przytoczyło przepisy ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (t.j. Dz. U. z 2018 r., poz. 1990 ze zm.) dotyczące rejestracji pojazdu, w tym art. 72 tej ustawy wskazujący dokumenty niezbędne do dokonania rejestracji pojazdu. Kolegium zaakcentowało, że spór dotyczy art. 72 ust. 3 ustawy. Przepis ten stanowi, że w przypadku rejestracji pojazdu zabytkowego dodatkowo konieczny jest dokument potwierdzający spełnienie wymagań, o których mowa w art. 2 pkt 39 ustawy. Zgodnie z tym ostatnim przepisem, pojazd zabytkowy to pojazd, który na podstawie odrębnych przepisów został wpisany do rejestru zabytków lub znajduje się w wojewódzkiej ewidencji zabytków, a także pojazd wpisany do inwentarza muzealiów, zgodnie z odrębnymi przepisami. Z normy § 2 ust. 7 rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 11 grudnia 2017 r. w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów oraz wymagań dla tablic rejestracyjnych (Dz.U. z 2017 r., poz. 2355 ze zm.) wynika, że w przypadku zgłoszenia do pierwszej rejestracji pojazdu zabytkowego, do wniosku o rejestrację właściciel pojazdu dołącza:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00