Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 6 listopada 2019 r., sygn. III SA/Gl 549/19

Gry losowe

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Anna Apollo, Sędziowie Sędzia WSA Magdalena Jankiewicz, Sędzia WSA Beata Kozicka (spr.), Protokolant Specjalista Ewa Olender, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 6 listopada 2019 r. sprawy ze skargi "A" Sp. z o.o. w R. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Katowicach z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia [...] r. znak [...] Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w K., działając na podstawie art. 233 § 1 pkt. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz.U. z 2018 r. poz. 800 ze zm., dalej także: O.p. lub Ordynacja podatkowa), a także na podstawie przepisów ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (tekst jedn. Dz.U. z 2018 r. poz. 165 ze zm., dalej także u.g.h.), po rozpoznaniu odwołania z dnia [...] r. spółki "A" sp. z o.o. z R. (dalej także: strona, spółka) od decyzji Naczelnika [...] Urzędu Celno - Skarbowego w K. z dnia [...] r. znak [...], wymierzającej Spółce karę pieniężną w wysokości 100.000 zł z tytułu urządzania gier hazardowych na automatach bez koncesji - decyzję pierwszoinstancyjną utrzymał w mocy.

Argumentując podjęte rozstrzygnięcie, organ odwoławczy przybliżył dotychczasowy przebieg postępowania, według chronologii zdarzeń, wskazując przy tym prawne regulacje przedmiotu. W tych ramach odnotował, że w dniu [...] r. funkcjonariusze [...] Urzędu Celno - Skarbowego w K. przeprowadzili, w trybie art. 211 Kodeksu postępowania karnego w związku z art. 113 § 1 Kodeksu karnego skarbowego, eksperyment procesowy w lokalu "B" mieszczącym się w D. przy ul. [...]. W lokalu tym nie prowadzono działalności gastronomicznej, handlowej lub usługowej. W chwili przystąpienia do czynności służbowych w ww. lokalu stwierdzono jedno włączone i gotowe do prowadzenia gier urządzenie o nazwie Gra Logiczna oznaczone numerem: [...]. Urządzenia to swoim wyglądem przypominało automaty do gier eksploatowane w kasynach gry. Ustalenia te stanowiły podstawę do przeprowadzenia oględzin i zbadania w drodze eksperymentu trybu działania urządzenia. Podniósł, że w celu rozpoczęcia/kontynuowania korzystania z urządzenie należało zasilić go środkami pieniężnymi, które były przeliczane na punkty wg przelicznika 1 zł = 1 punkt. Urządzenie oferowało gry będące symulatorami klasycznych automatów bębnowych. Poprzez naciśnięcie przycisku start gracz dawał impuls do rozpoczęcia gry. W trakcie rozgrywania kolejnych gier nie udało się wpłynąć na układ symboli pojawiających się na ekranie, gdyż automaty zatrzymywały się w dowolnym momencie, w ułożeniu niezależnym od umiejętności, zręczności czy refleksu gracza. Tempo obrotu bębnów, a w konsekwencji szybkość przesuwania się umieszczonych na nich symboli graficznych nie pozwalała na ich identyfikację przez grającego. Wynik gry uzależniony był od przypadku, gdyż ustawienie wyświetlanych bębnów z różnymi symbolami figur po rozegraniu każdej z gier odbywało się losowo i gracz nie miał wpływu na ieh ustawienie. Przeprowadzający gry testowe podczas gier na urządzeniu oznaczonym numerem [...] nie uzyskał wygranej tym samym zgrał wszystkie punkty do wartości "0". Stwierdzono, że automat jest przystosowany do wypłaty wygranych pieniężnych i takie wypłaty realizuje. Z przebiegu gier kontrolnych wynika, iż gry dostępne na urządzeniu Gra Logiczna są grami na automatach, o których mowa w art. 2 ust. 3 ustawy o grach hazardowych. Automat znajdujący się w lokalu został zajęty jako dowód w sprawie karnej skarbowej. W charakterze świadka został przesłuchany pracownik lokalu, który zeznał, że pracuje na zmiany w kontrolowanym lokalu na podstawie umowy zawartej ze spółką z o.o. "A". Świadek zeznał, że nie zna pozostałych pracowników i niewiele osób gra na automacie w lokalu, a automat sam wypłaca wygrane. Jeśli automat nie ma środków na wypłaty wygranych to musiałby zostawić kartkę z informacją o wysokości wygranej. Jak gracz pojawia się po wygraną, to obsługa lokalu wypłaca należną kwotę.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00