Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 13 listopada 2019 r., sygn. III SA/Gl 552/19

Gry losowe

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Barbara Brandys-Kmiecik, Sędziowie Sędzia WSA Barbara Orzepowska-Kyć (spr.), Sędzia WSA Iwona Wiesner, Protokolant Starszy referent Izabela Maj - Dziubańska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 13 listopada 2019 r. sprawy ze skargi A sp. z o.o. w R. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Katowicach z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z [...] r. nr [...] Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w K. utrzymał w mocy decyzję Naczelnika [...] Urzędu Celno-Skarbowego w K. z [...] r. nr [...], wymierzającą "A" Spółka z o.o. (dalej skarżąca, spółka) z siedzibą w R. karę pieniężną w kwocie 100 000 zł za urządzanie gier hazardowych na automatach bez koncesji. Jako podstawę prawną decyzji wskazano art. 233 § 1 pkt 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. ordynacja podatkowa (tj. dz. U. z 2018 r., poz. 800 ze zm., dalej op) oraz art. 89 ust. 1 pkt 1 i ust. 4 pkt 1 lit. a i art. 90 ust. 1 ustawy z 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (tj. dz. U. z 2018 r., poz 165, dalej ugh)

Rozstrzygnięcie zapadło w następujący stanie sprawy:

[...] r. organ skarbowy, na podstawie przekazanych mu dokumentów powziął informację o prowadzonym postępowaniu karnoskarbowym o przestępstwo z art. 107 § 1 kodeksu karnego skarbowego (kks). Podstawą jego wszczęcia były ustalenia kontroli przeprowadzonej przez funkcjonariuszy celnych [...] r. w trybie art. 211 Kodeksu postępowania karnego w związku z art. 113 § 1 kks. Kontrolę przeprowadzono w lokalu "B" w D., gdzie ujawniono włączone i gotowe do gry urządzenie o nazwie Gra Logiczna/Urządzenie Elektroniczne oznaczone numerem [...]. Swoim wyglądem przypominało ono automaty do gier eksploatowane w kasynach gry. Urządzenie to zostało poddane oględzinom i przeprowadzono na nim w drodze eksperymentu gry kontrolne. W celu uruchomienia gry należało zasilić automat środkami pieniężnymi w przeliczeniu 1 zł = 1 pkt. Urządzenie oferowało gry będące symulatorami klasycznych automatów bębnowych. Uruchomienie następowało przez naciśniecie przycisku "Start". W trakcie rozgrywania kolejnych gier nie udało się wpłynąć na układ symboli pojawiających się na ekranie, gdyż automaty zatrzymywały się w dowolnym momencie, w ułożeniu niezależnym od umiejętności, zręczności czy refleksu gracza. Tempo obrotu bębnów, a w konsekwencji szybkość przesuwania się umieszczonych na nich symboli graficznych nie pozwalała na ich identyfikację przez grającego. Wynik gry uzależniony był od przypadku, gdyż ustawienie wyświetlanych bębnów z różnymi symbolami figur po rozegraniu każdej z gier odbywało się losowo i gracz nie miał wpływu na ich ustawienie. Na urządzeniu uzyskano wygraną pieniężną, wypłaconą bezpośrednio z automatu, jak również za korzystny układ symboli uzyskano wygrane w postaci punktów kredytowych, które pozwalały na przedłużenie gry bez konieczności wpłaty stawki za udział w grze, a także dawały możliwość rozegrania nowej gry bez konieczności za nią zapłaty. Z przebiegu gry wynika, że gry udostępnione na urządzeniu są grami, o których mowa w art. 2 ust. 3 i 4 ugh.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00