Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 6 listopada 2019 r., sygn. II SA/Bd 815/19

Pomoc społeczna

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Leszek Tyliński Sędziowie sędzia WSA Anna Klotz (spr.) sędzia WSA Joanna Janiszewska-Ziołek Protokolant starszy sekretarz sądowy Elżbieta Brandt po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 6 listopada 2019 r. sprawy ze skargi A. O. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] lipca 2019 r. nr [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę.

Uzasadnienie

A. O., reprezentowana przez radcę prawnego B. S- P. wniosła skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] lipca 2019 r. Znak sprawy: [...], przyznającą jej od dnia [...] kwietnia 2019 r. na czas nieokreślony świadczenie pielęgnacyjne z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z koniecznością sprawowania opieki nad niepełnosprawną matką - K. L.

Zaskarżona decyzja została wydana na podstawie art. 138 § 1 pkt 2 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2018r., poz. 2096 ze zm.) w związku z art. 17 ust. 1b i ust. 3 i 4 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. z 2018 r., poz. 2220 ze zm.)

Do wydania zaskarżonej decyzji doszło w następujących okolicznościach sprawy:

Otóż decyzją z dnia [...] czerwca 2019 r. znak: [...] Burmistrz Miasta odmówił A. O. przyznania świadczenia pielęgnacyjnego wnioskowanego na matkę - K. L., uznając, że strona nie spełnia ustawowej przesłanki wynikającej z treści art. 17 ust.1b ustawy o świadczeniach rodzinnych, w sytuacji gdy niepełnosprawność matki znajdującej się pod opieką strony powstała po ukończeniu 25 roku życia. Odnosząc się natomiast do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 21 października 2014 r. na tle art. 17 ust.1b ustawy, skutków prawnych opisanych w tym wyroku, organ podniósł, iż obowiązujący stan prawny określony tym przepisem obliguje organ niezależnie od indywidualnych rozstrzygnięć samorządowych kolegiów odwoławczych czy wojewódzkich sądów administracyjnych, które są wiążące w danej sprawie. Organ podkreślił, iż zgodnie z zasadą legalizmu wyrażoną w art. 6 Kodeksu postępowania administracyjnego organy administracji publicznej działają na podstawie przepisów prawa.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00