Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Białymstoku z dnia 26 listopada 2019 r., sygn. II SA/Bk 649/19

Pomoc społeczna

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w składzie następującym: Przewodniczący sędzia NSA Elżbieta Trykoszko (spr.), Sędziowie asesor sądowy WSA Marcin Kojło, sędzia WSA Marek Leszczyński, Protokolant specjalista Anna Makal, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 26 listopada 2019 r. sprawy ze skargi I. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w B. z dnia [...] lipca 2019 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą jej wydanie decyzję Prezydenta Miasta B. z dnia [...] maja 2019 roku, nr [...]

Uzasadnienie

Skarga została wywiedziona na tle następujących okoliczności.

Skarżąca I. K. wystąpiła w dniu 10 stycznia 2019r. z wnioskiem o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, w celu sprawowania opieki nad niepełnosprawnym w znacznym stopniu ojcem M. B. Do wniosku dołączyła orzeczenie o stopniu niepełnosprawności ojca z [...] października 2018r. potwierdzające zaliczenie M. B. do osób o znacznym stopniu niepełnosprawności na stałe ze wskazaniem, że ustalony stopień niepełnosprawności datuje się od 25 września 2018r. tj. od dnia złożenia wniosku o ustalenie niepełnosprawności.

Decyzją z [...] marca 2019r., wydaną z upoważnienia Prezydenta Miasta B. przez Inspektora w Dziale Świadczeń Rodzinnych MOPR w B., orzeczono o odmowie ustalenia prawa do świadczenia pielęgnacyjnego. Organ wskazał na dwie przyczyny odmownej decyzji. Po pierwsze ojciec skarżącej ma ustalony stopień znacznej niepełnosprawności od 25 września 2018r. tzn. jego niepełnosprawność powstała w wieku 74 lat, co narusza przepis art. 17 ust. 1 "b" ustawy o świadczeniach rodzinnych, zgodnie z którym świadczenie pielęgnacyjne przysługuje, jeżeli niepełnosprawność osoby wymagającej opieki powstała nie później niż do ukończenia 18 roku życia lub w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej, jednak nie później niż do 25 roku życia. Po drugie M. B. pozostaje w związku małżeńskim z R. B., która orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności z dnia [...] lutego 2019r. została zaliczona do osób o lekkim stopniu niepełnosprawności, co jest niezgodne z art. 17 ust. 5 pkt 2 lit. "a" ustawy o świadczeniach rodzinnych, zgodnie z którym świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje, jeżeli osoba wymagająca opieki pozostaje w związku małżeńskim, chyba że współmałżonek legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00