Orzeczenie
Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 10 października 2019 r., sygn. IV SA/Wr 343/19
Dostęp do informacji publicznej
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Ireneusz Dukiel (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Wanda Wiatkowska-Ilków Sędzia WSA Bogumiła Kalinowska Protokolant sekretarz sądowy Ewa Zawal po rozpoznaniu w Wydziale IV na rozprawie w dniu 10 października 2019 r. sprawy ze skargi K. N. na decyzję sp. w C. z dnia [...]r. Nr [...] w przedmiocie odmowy udostępnienia informacji publicznej I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję nr [...]z dnia [...] II. zasądza od sp. w C. na rzecz skarżącego K. N. kwotę 200 (słownie: dwieście) złotych tytułem zwrotu kosztów sądowych.
Uzasadnienie
Przedmiotem skargi K. N. (dalej jako strona, wnioskodawca lub skarżący) jest decyzja Nr [...]
sp. [...]w C. (dalej jako podmiot zobowiązany lub Spółka) z dnia 1 lipca 2019 r. utrzymująca w mocy własną decyzję Nr [...] z dnia [....] r. odmawiającą udostępnienia informacji publicznej w zakresie przekazania umów zawartych przez Spółkę z Panem P.W. (dalej jako P.W., radny lub radny Rady Miejskiej).
Wyżej opisane decyzje wydano w następującym stanie faktyczny sprawy:
Strona wnioskiem z dnia 18 kwietnia 2019 r. zwróciła się do Spółki o udostępnienie informacji publicznej w postaci skanów umów zawartych pomiędzy Spółką a osoba publiczną, jako jest radny Rady Miejskiej P.W., oraz skanów
rachunków wystawionych przez Spółkę na nazwisko P.W., który jest osobą publiczną i pełni funkcje radnego Rady Miejskiej.
Podmiot zobowiązany pismem z dnia [...] stwierdzając, że powyższy wniosek dotyczy informacji publicznej przetworzonej, wezwał wnioskodawcę do wskazania w terminie 14 dni szczególnie istotnego interesu publicznego, informując jednocześnie, iż w przypadku nieuzupełnienia wniosku postępowanie o udostępnienie tychże informacji publicznych zostanie umorzone.
Strona w odpowiedzi z dnia 8 maja 2019 r. wskazała, że żądane dokumenty stanowią informację publiczna prostą, która nie wymaga skomplikowanych analiz i innych czasochłonnych czynności, a tym samym nie wymagają wykazania szczególnie istotnego interesu publicznego.