Orzeczenie
Wyrok WSA w Warszawie z dnia 10 października 2019 r., sygn. III SA/Wa 1721/19
Podatek od towarów i usług
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Radosław Teresiak, Sędziowie sędzia WSA Monika Barszcz, sędzia WSA Anna Zaorska (sprawozdawca), Protokolant starszy referent Cezary Ciwiński, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 26 września 2019 r. sprawy ze skargi M. S.A. z siedzibą w M. (obecnie Zarządca masy sanacyjnej M. S.A. w restrukturyzacji) na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w W. z dnia [...] lipca 2017 r. nr [...] w przedmiocie określenia kwoty zwrotu różnicy podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące od stycznia do grudnia 2012 r. 1) uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Naczelnika [...] Urzędu Celno-Skarbowego w B. z dnia 3 kwietnia 2017 r. nr [...]; 2) zasądza od Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w W. na rzecz Zarządcy masy sanacyjnej M. S.A. w restrukturyzacji kwotę 125017 zł (słownie: sto dwadzieścia pięć tysięcy siedemnaście złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
1. Decyzją z [...] kwietnia 2017 r. Naczelnik [...] Urzędu Celno-Skarbowego w B. (dalej: "NUCS") określił M. S.A. z siedzibą w W. (obecnie Zarządca masy sanacyjnej M. S.A. w restrukturyzacji), dalej: "Spółka", "Skarżąca" kwoty zwrotu różnicy podatku od towarów i usług za miesiące od stycznia do grudnia 2012 roku.
W uzasadnieniu decyzji NUCS odwołując się do ustaleń postępowania kontrolnego oraz informacji przekazanych przez zagraniczne administracje podatkowe, informacji uzyskanych z systemu VIES, pisemnych wyjaśnień Spółki, protokołów przesłuchania w charakterze strony członków zarządu Spółki (G. S., M. G. i M. Ł.) oraz protokołów przesłuchania w charakterze świadków pracowników i współpracowników Spółki, stwierdził, że nie spełniła ona, określonych w art. 42 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 177 poz. 1054 ze zm., dalej: "ustawa o VAT"), warunków opodatkowania według stawki 0% wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów (WDT) (obrót częściami i akcesoriami komputerowymi oraz elektroniką użytkową), udokumentowanej fakturami wystawionymi w miesiącach od stycznia do czerwca 2012 r. na rzecz M. Ltd. z siedzibą na C. Zdaniem NUS, Skarżąca przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy nie posiadała dowodów potwierdzających, że towary wykazane na ww. fakturach zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right