Wyrok WSA w Warszawie z dnia 24 października 2019 r., sygn. III SA/Wa 497/19
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Jarosław Trelka (sprawozdawca), Sędziowie asesor WSA Piotr Dębkowski, sędzia WSA Maciej Kurasz, Protokolant starszy referent Michał Strzałkowski, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 24 października 2019 r. sprawy ze skargi E. S.A. z siedzibą w W. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 10 grudnia 2018 r. nr 0114-KDIP2-2.4010.465.2018.2.SJ w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych 1) uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną; 2) zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej rzecz E. S.A. z siedzibą w W. kwotę 697 zł (słownie: sześćset dziewięćdziesiąt siedem złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
W indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego z 10 grudnia 2018 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej ("Organ", "Dyrektor") uznał stanowisko E. S.A. w W. ("Skarżąca", "Spółka" lub "Wnioskodawca"), przedstawione we wniosku o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącego podatku dochodowego od osób prawnych, za nieprawidłowe.
Z uzasadnienia zaskarżonej interpretacji indywidualnej wynika, że Skarżąca we wniosku o wydanie interpretacji przedstawiła następujący stan faktyczny:
Skarżąca jest polskim przedsiębiorstwem przemysłu chemicznego specjalizującym się w przetwórstwie tworzyw sztucznych i produkcji wyrobów z PVC, PE i PET, a następnie ich sprzedaży. Siedziba Spółki znajduje się w W., natomiast oddziały produkcyjne w miastach W. i O. Skarżąca, m.in. w celu reorganizacji swojej struktury właścicielskiej, w 2017 r. dokonała zbycia części swoich udziałów posiadanych w spółce niemieckiej M. DE w celu ich dobrowolnego umorzenia za wynagrodzeniem niepieniężnym, przy czym wynagrodzenie to stanowiły dla Skarżącej udziały posiadane przez M. DE w spółce M. PL. W wyniku tej reorganizacji Skarżąca stała się 100% udziałowcem M. PL. W związku z tą transakcją, zdaniem Skarżącej, po jej stronie powstał przychód w wysokości wartości rynkowej udziałów M. PL wydanych na rzecz Skarżącej. Zdaniem Spółki przychód ten może być pomniejszony o wydatki poniesione przez Spółkę na nabycie umorzonych udziałów w M. DE. Spółka objęła udziały w M. DE w zamian za wkład pieniężny. Spółka dokonując zbycia udziałów w celu umorzenia w spółce M. DE uzyskała wynagrodzenie w formie niepieniężnej w postaci udziałów będących dotychczas własnością M. DE w M. PL o wartości niższej, aniżeli wartość objętych uprzednio udziałów będących przedmiotem zbycia w celu umorzenia.