Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 10 października 2019 r., sygn. II SA/Sz 753/19

Drogi publiczne

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Renata Bukowiecka-Kleczaj Sędziowie Sędzia WSA Marzena Iwankiewicz (spr.) Sędzia NSA Danuta Strzelecka-Kuligowska Protokolant starszy sekretarz sądowy Anita Jałoszyńska po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu [...] października 2019 r. sprawy ze skargi Prokuratora Rejonowego S.-Ś. w S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w S. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji w sprawie rejestracji pojazdu oddala skargę.

Uzasadnienie

Samorządowe Kolegium Odwoławcze w S. decyzją

nr [...] z dnia [...] lipca 2019 r. na podstawie art. 157 § 1 oraz art. 158 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2018 r. poz. 2096 ze zm.), po rozpatrzeniu sprawy administracyjnej zakończonej ostateczną decyzją Prezydenta Miasta S. z dnia [...] listopada 2018 r. nr [...] o rejestracji pojazdu marki V. M., nr nadwozia [...] o nr rej. [...] na rzecz S. D. odmówiło stwierdzenia nieważności decyzji Prezydenta Miasta S..

Jak wynika z uzasadnienia decyzji, w dniu [...] kwietnia 2019 r. wpłynął sprzeciw Prokuratora P. S. od decyzji Prezydenta Miasta S. z dnia [...] listopada 2018 r. o rejestracji pojazdu marki V. M., o nr rej. [...] na rzecz S. D.. Prokurator

na podstawie art. 156 § 1 pkt 6 k.p.a. zarzucił, że decyzja w razie jej wykonania wywołałaby czyn zagrożony karą. W wykonaniu tej decyzji o rejestracji pojazdu wydano S. D., na jej wniosek, czynnością materialno-techniczną indywidualne tablice rejestracyjne ww. samochodu o nr rej. [...] [...]

W ocenie Prokuratora wykonanie ww. decyzji przez jej adresata w postaci umieszczenia wydanych tablic rejestracyjnych na ww. pojeździe wywołałoby czyn zagrożony karą w postaci publicznego propagowania nazistowskiego ustroju państwa, określony w art. 256 § 1 k.k. Wydana indywidualna tablica rejestracyjna zawiera po wyróżniku określającym województwo z. wyróżnik "[...]". Zarówno dwie litery [...]" jak i dwie cyfry [...]" razem bezpośrednio nawiązują do nazistowskiego totalitarnego ustroju państwa. Prokurator odwołał się do występujących m.in. w literaturze poglądów dotyczących symboliki związanej z połączeniem dwóch liter [...] oraz dwóch cyfr [...] oraz stwierdził, że oznaczenie indywidualnej tablicy rejestracyjnej w przedmiotowej sprawie wprost nawiązuje do symboliki nazistowskiej. Poruszanie się przez adresata decyzji administracyjnej pojazdem oznaczonym podłużnymi indywidualnymi tablicami rejestracyjnymi z wyróżnikiem "[...]" może świadczyć o propagowaniu nazistowskiego totalitarnego ustroju państwa, a więc o wypełnieniu znamion strony przedmiotowej czynu zabronionego z art. 256 § 1 k.k.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00