Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 24 października 2019 r., sygn. I SA/Sz 524/19

Podatek dochodowy od osób fizycznych

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Kazimierz Maczewski (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Joanna Wojciechowska, Sędzia WSA Ewa Wojtysiak Protokolant starszy inspektor sądowy Edyta Wójtowicz po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 24 października 2019 r. sprawy ze skargi M. L. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej z dnia [...] grudnia 2018 r. nr [...] w przedmiocie odmowy ograniczenia poboru zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych za 2018 r. oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z [...] grudnia 2018 r. nr [...]; [...] 2018 Dyrektor Izby Administracji Skarbowej - po rozpoznaniu sprawy na skutek złożonego przez M. L. odwołania od decyzji Naczelnika Trzeciego Urzędu Skarbowego w S. z [...] października 2018 r. nr [...] odmawiającej podatnikowi ograniczenia poboru zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych za 2018 r. z tytułu uzyskiwanych dochodów w zakresie wynagrodzenia uzyskanego z pracy na terytorium Brazylii - utrzymał w mocy decyzję organu pierwszej instancji.

W uzasadnieniu decyzji organ II instancji wskazał, że pismem z [...].08.2018 r. M. L. (dalej: Podatnik/Skarżący), powołując się na art. 22 § 2a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz.U.2019.900 - dalej: "O.p."), wystąpił do ww. organu podatkowego I instancji z wnioskiem o całkowite ograniczenie poboru zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych w 2018 r. w zakresie wynagrodzenia uzyskanego z pracy na terytorium Brazylii.

Podatnik stwierdził, że wniosek jest zasadny z uwagi na możliwość skorzystania przez niego z ulgi abolicyjnej i związany z tym brak obowiązku zapłaty podatku dochodowego w Polsce. Wyjaśnił przy tym, że jest polskim rezydentem i pracuje na jednym ze statków wskazanych w kontrakcie zawartym z przedsiębiorstwem [...] z siedzibą w Singapurze, tj. [...] (kserokopia umowy sporządzonej w języku angielskim załączona do wniosku). Statki te są wykorzystywane do transportowania ropy naftowej między platformami położonymi na brazylijskim szelfie kontynentalnym, a brazylijskim wybrzeżem. Podatnik stwierdził - powołując się na definicję wynikającą z Modelowej Konwencji OECD - że statki te operują wyłącznie na terytorium Brazylii, zatem nie można uznać, że są to statki eksploatowane w transporcie międzynarodowym. Podatnik przedłożył ponadto kserokopię książeczki żeglarskiej oraz zaświadczenie potwierdzające fakt, iż statek [...] (na którym wykonywał pracę w okresie 16.05.2018 r. - 11.07.2018 r.), operuje wyłącznie na brazylijskim wybrzeżu i od dnia 01.03.2018 r. nie był zaangażowany w transport międzynarodowy (zaświadczenie sporządzone w języku angielskim). Świadczyć o tym miał również załączony do wniosku wykaz pozycji ww. statku. Na podstawie zawartego kontraktu uzyskuje on wynagrodzenie z pracy na terytorium Brazylii. Kontrakt zawarty jest na czas nieoznaczony, co oznacza, że zamierza on kontynuować zatrudnienie do końca bieżącego roku.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00