Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 22 października 2019 r., sygn. I SA/Rz 456/19

Celne prawo

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący S.WSA Grzegorz Panek, Sędzia WSA Małgorzata Niedobylska, Sędzia WSA Piotr Popek /spr./, Protokolant ref. Sabina Długosz po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 22 października 2019 r. sprawy ze skargi A.S. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej z dnia [...] maja 2019 r. nr [...] w przedmiocie długu celnego oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia [...] maja 2019r. nr [...], Dyrektor Izby Administracji Skarbowej, po rozpatrzeniu odwołania A. S. (dalej: Skarżący), utrzymał w mocy decyzję Naczelnika [...] Urzędu Celno - Skarbowego w [...] z dnia [...] października 2018r. nr [...], stwierdzającą powstanie długu celnego w przywozie, w związku z naruszeniem warunków wymaganych do zwolnienia z należności celnych przywozowych i określającą kwotę wynikającą z długu celnego w wysokości 0 zł.

Jak wynika z akt sprawy, w oparciu o dostępne systemy informatyczne oraz bazy danych, Naczelnik [...] Urzędu Celno-Skarbowego w [...] ustalił, że skarżący w okresie od 7 maja 2014r. do 4 sierpnia 2016r., poruszając się pojazdem Volkswagen Passat (nr rej. [...], nr [...]), wwiózł na teren Unii Europejskiej łącznie 21.796 litrów oleju napędowego, zgłaszając jednorazowo przywóz od 10 do 150 litrów paliwa i wnioskując każdorazowo o zwolnienie przewożonego paliwa z należności przywozowych.

Organ celny dokonał zwolnienia wwiezionego paliwa z należności celnych przywozowych na podstawie art. 107 rozporządzenia Rady (EWG) Nr 1186/2009 z dnia 16 listopada 2009r. ustanawiającego wspólnotowy system zwolnień celnych (wersja ujednolicona Dz. Urz. UE L Nr 324 z dnia 10.12.2009r., dalej: rozporządzenie nr 1186/2009) uznając, iż zostały spełnione warunki do uzyskania takiego zwolnienia.

W trakcie kontroli szczegółowej Skarżący zadeklarował, że przedmiotowy pojazd wyposażony jest w zbiornik o pojemności 140 litrów. Z kolei firma A. Sp. z o. o. w piśmie z dnia 19 września 2016r. poinformowała, iż samochód marki Volkswagen Passat Variant o nr nadwozia [...] został wyprodukowany ze zbiornikiem paliwa o pojemności 90 litrów brutto.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00