Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Postanowienie WSA w Rzeszowie z dnia 18 października 2019 r., sygn. I SA/Rz 635/19

Samorząd terytorialny

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie: Przewodniczący - Sędzia WSA Piotr Popek po rozpoznaniu w dniu 18 października 2019 r. w Rzeszowie na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi K. sp. z o.o. z/s w [.] na czynności Wójta Gminy [.] w przedmiocie inicjatywy uchwałodawczej w zakresie podatku od nieruchomości - p o s t a n a w i a - I. odrzucić skargę, II. zwrócić K. sp. z o.o. z/s w [.] kwotę 300 zł /słownie: trzysta złotych/ tytułem wpisu od odrzuconej skargi

Uzasadnienie

K. sp. z o.o. z/s w [.] (wcześniej w Ł.) wystąpiła ze skargą na czynności Wójta Gminy [.] dotyczące zgłoszonej przez nią inicjatywny uchwałodawczej w zakresie podatku od nieruchomości, polegające na unikaniu przekazania w przewidzianym prawem trybie pod obrady Rady Gminy [.] projektu uchwały z propozycją wprowadzenia ulgi w podatku od nieruchomości, ewentualnie braku rozstrzygnięcia postępowania wszczętego z jej wniosku w zakresie inicjatywy uchwałodawczej.

Z uzasadnienia skargi i przekazanych Sądowi dokumentów wynika, że spółka zwróciła się do Wójta o skierowanie pod obrady Rady Gminy przygotowanego przez siebie projektu uchwały w sprawie przyznania niektórym przedsiębiorcom ulgi w podatku od nieruchomości po to, aby zapewnić możliwość ciągłego prowadzenia działalności gospodarczej przez podmioty, które znalazły się w trudnej sytuacji ekonomicznej. Wnioskowała również o dopuszczenie jej do udziału w sesji Rady Gminy w celu przedstawienia uzasadnienia ww. projektu. W piśmie z 22 maja 2019 r. Wójt, bez podania podstawy prawnej, odmówił przyjęcia argumentów spółki i nadania projektowi dalszego biegu. Użyte w piśmie sformułowania miały charakter kategoryczny, władczy. Zainicjowane przez spółkę postępowanie powinno zatem zakończyć się postanowieniem albo decyzją. Wobec powyższego skierowano do Wójta wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, który w piśmie z 17 czerwca 2019 r. podtrzymał dotychczasowe stanowisko. Nie wydając jednak decyzji naruszył szereg przepisów Kodeksu postępowania administracyjnego, przez co pozbawił spółkę możliwości wniesienia środków zaskarżenia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00